Święta zbliżają się wielkimi krokami, a my z każdym dniem czujemy coraz większy stres i zdenerwowanie. Jak co roku jest tyle do przygotowania, że zamiast skupić się na istocie świąt, czerpać z nich radość i pozwolić sobie na odpoczynek, tracimy ogrom energii i często po świętach odczuwamy jeszcze większe zmęczenie i potrzebę relaksu. Co więc zrobić, żeby zarówno czas przygotowań jak i świątecznych spotkań był dla nas przyjemny i mniej stresujący?
Zadbaj o dobrą organizację i planowanie
Zgodnie z efektem Zeigarnik lepiej pamiętamy niedokończone zadania, które będąc stale aktywne obciążają nasze myśli i pamięć, utrudniającwykonywanie bieżących spraw. Przed świętami nasz system zajmuje wiele myśi typu „muszę jeszcze zrobić to i tamto…”, „przed wigilią powinnam…” itp. Niewykonane zadania w postaci tak zwanych otwartych pętli są ciągle aktywne spowalniając i zmniejszając efektywność aktualnie wykonywanych działań. Natłok spraw „muszę”, „powinienem” nie tylko obciąża nasz system, ale sprawiając wrażenie ogromu oczekujących zadań, wywołuje stres i wzbudza wątpliwości co do możliwości poradzenia sobie z nimi wszystkimi. Warto więc kilka tygodni przed świętami usiąść na spokojnie i wypisać wszystkie rzeczy, które chcemy zrobić i przygotować – biorąc pod uwagę potrzebny na nie czas.
Spokój zamiast perfekcji
Tak przygotowana lista daje możliwość zweryfikowania, czy wszystko o czym myślałeś jest realne do wykonania w czasie, który pozostał do świąt. Być może biegając od świtu do późnej nocy uda Ci się to wszystko zrealizować. Tylko czy wówczas będziesz mieć siłę żeby cieszyć się spotkaniami z rodziną i świąteczną atmosferą?
- Przeznacz konkretny czas na każdą sprawę – nie daj się gorączce świątecznych zakupów zostawiając szukanie prezentów na ostatnią chwilę. Co możesz zamów przez Internet. Zastanów się w jakich sklepach będziesz szukać pozostałych prezentów, aby ograniczyć czas spędzony w galerii handlowej.
- Podziel się przygotowaniami ze wszystkimi uczestnikami rodzinnego świętowania – wspólnie przygotowane święta mają zupełnie inną wartość i smak. Pozwoli Wam to wszystkim zaoszczędzić czas, a jednocześnie będziecie mogli doświadczać wspólnie stworzonego dzieła. Na pewno nie zabraknie wówczas tematów do rozmowy i zabawnych historii związanych z przygotowaniami. Dodatkową korzyścią jest nauka akceptowania innych niż własne sposobów robienia różnych rzeczy.
- Zaangażuj w pomoc dzieci – niech wiedzą, że święta to nie tylko prezenty, ale właśnie wzajemna pomoc, dzielenie się, a przygotowania mogą być naprawdę świetną zabawą.
- Zastanów się co jest naprawdę konieczne, aby ten czas był udany - zrezygnuj z części planów na rzecz lepszego samopoczucia i spokoju.
- Pamiętaj o odpoczynku – nie wypełniaj każdej godziny dnia przygotowaniami, przedświąteczny czas nie może być synonimem harówki.
Wykorzystaj powyższe sugestie, aby zmniejszyć przedświąteczny stres i ze spokojem oczekiwać tego wyjątkowego czasu. W następnym artykule podpowiemy co zrobić, aby świąteczne spotkania rodzinne przebiegały w przyjemnej atmosferze.