W życiu każdego człowieka zdarzają się takie dni, kiedy czuje, że spotykają go same nieprzyjemności, trudności, problemy, nic się nie udaje. Trudno wówczas pomyśleć o czymkolwiek, za co mógłby być wdzięczny. Jednak zawsze znajdzie się choćby jeden powód do wdzięczności w ciągu dnia, a kiedy go odkryjemy, dostrzeżemy również kolejne. Jak wynika z badań warto podjąć ten wysiłek.


Bufor zdrowia
Robert Emmons wraz ze Stefanie Greiner oraz Stephanie Ivie przeprowadzili badanie na pacjentach po transplantacji organów przydzielając ich losowo do dwóch grup. Jedna grupa codziennie zapisywała odczuwane skutki uboczne leków, myśli na temat życia, swoje emocje, jak związani czuli się z innymi osobami oraz co czują myśląc o kolejnym dniu. Druga grupa dodatkowo zapisywała pięć rzeczy lub ludzi, do których odczuwali wdzięczność każdego dnia, wraz z powodami tej wdzięczności. Po 21 dniach prowadzenia notatek stan psychiczny oraz ogólne samopoczucie „wdzięcznych” pacjentów poprawiły się, podczas gdy w grupie pierwszej nastąpiło pogorszenie. Dodatkowo zaobserwowano różnice w witalności, która pogorszyła się w grupie kontrolnej, a we „wdzięcznej” grupie pozostała na tym samym poziomie. Autorzy wnioskują, że wdzięczność może być buforem chroniącym przewlekle chore osoby przed pogorszeniem stanu fizycznego, z dzięki poprawie samopoczucia psychicznego.


Wdzięczne serce to zdrowe serce
Nie tylko pacjenci po transplantacji czerpią korzyści z odczuwania wdzięczności. Profesor medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego Uniwersytetu Kalifornia – Paul Mills przeprowadził badanie na osobach z bezobjawową niewydolnością serca. Okazało się, że u tych pacjentów większa wdzięczność jest związana z lepszym nastrojem, wyższą jakością snu i większym poczuciem skuteczności. Ponadto u osób, które prowadziły dziennik wdzięczności przez kolejnych 8 tygodni zapisując codziennie trzy rzeczy, za które są najbardziej wdzięczne danego dnia, obniżało się ryzyko zawału serca. Spadek ryzyka wynikał z obniżenia poziomu krążących biomarkerów zapaleniowych (związków chemicznych związanych z tworzeniem się stanów zapalnych w organizmie) oraz wzrostu zmienności rytmu serca. Jak wynika z badań wdzięczność wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie mentalne, ale także na realne wskaźniki fizycznego stanu organizmu.


Nie tylko dla pacjentów
Może niektórzy pomyślą „jestem zdrowy – nie potrzebuję wdzięczności”. Czy to na pewno dobry kierunek? Na podstawie przytoczonych badań można wnioskować, że dzięki korzystnemu wpływowi na nastrój, samopoczucie, a także jakość snu, wdzięczność może stanowić ochronną barierę dla zdrowia. Powszechnie znany jest również wpływ dobrego snu na stan psychiczny i fizyczny. Warto dodać, że związek snu i wdzięczności jest wzajemny – wdzięczność poprawia jakość snu, a dobry sen sprawia, że odczuwamy większą wdzięczność, szczególnie za nasze relacje. Czemu nie spróbować z tą wdzięcznością i zobaczyć jakie efekty przyniesie właśnie nam?
Badania:
Badania:
- Mills, P.J., Redwine, L., Wilson, K., Pung, M.A., Chinh, K., Greenberg, B.H., Lunde, O., Maisel, A. i Raisinghani, A. (2015) The Role of Gratitude in Spiritual Well-Being in Asymptomatic Heart Failure Patients. Spirituality in Clinical Practice. University of California, San Diego
- Gratitude is good medicine for organ recipients (2007) University of California – Davis. Eurakalert