Czy taką odpowiedź możemy zinterpretować jako brak podstawowej wiedzy matematycznej?
Czy opóźnienie rozwojowe?
A może ktoś celowo podaje niepoprawne odpowiedzi, aby udawać taką niekompetentną osobę?
A może to osoba, która cierpi na Zespół Gansera?
Czym jest Zespół Gansera?
Jest to zespół zaliczany jest do zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i występujące pod postacią somatyczną – czyli mającą objawy w naszym ciele jak pocenie się, brak tchu czy czerwienienie się. Występuje w określonych sytuacjach, szczególnie przeżywania ekstremalnego stresu.
Zespół Gansera bywa nazywany także zespołem odpowiedzi zbliżonych, bądź psychozą więzienną (prison psychosis). Psychoza więzienna jest często używanym określeniem tego zespołu, gdyż objawia się on „stosunkowo często” wśród więźniów odbywających kary.
Jakie są objawy Zespołu Gansera?
Charakterystyczne zachowania osób chorych na zespół Gansera to udzielanie błędnych, ale przybliżonych odpowiedzi, np. na pytanie ile wynosi tuzin, udzielają odpowiedzi, że 13. Jednakże równie często pojawiają się odpowiedzi błędne na podstawowe pytania dotyczące powszechnie znanych faktów – „który mamy rok?”, czy „w jakim kraju jesteśmy?”. Osoby te zachowują się także w sposób niezrozumiały i wykonują nielogiczne czynności, jak pisanie długopisem odwrotną stroną lub myją zęby odwrotną stroną szczoteczki do zębów.
Chorobie towarzyszą także omamy, inne zaburzenia lękowe czy zaburzenia świadomości. Mogą oni postrzegać niebo jako czarne, a trawą postrzegają jako niebieską.
Jakie są przyczyny Zespołu Gansera?
Do tej pory jednoznaczna odpowiedź na pytanie – „co powoduje wystąpienie zespołu Gansera”? nie jest znana, choć po raz pierwszy zaburzenie to opisał już w 1898 roku niemiecki psychiatra Sigbert Ganser,pracujący w więzieniu w Hall.
Obecnie, na podstawie wyników z przeprowadzonych badań, naukowcy tłumaczą powstawanie zaburzenia zespołu Gansera jako reakcję na doświadczenie ekstremalnego stresu, jak to ma miejsce, np. w czasie odbywania kary więziennej. Zespół Gansera może także występować równocześnie u osób, które cierpią na inne zaburzenia psychiczne jak: schizofrenia, depresja, czy w efekcie występującego uzależnienia od alkoholu.
Diagnoza Zespołu Gansera
Zaburzenie czasami ustępuje samoistnie. Zwykle jego czas trwania jest krótki oraz po jego ustąpieniu pacjent nie pamięta tego, co się z nim działo. Jednakże w sytuacji, kiedy np. omamy wzrokowe są silne i pacjent stanowi zagrożenie dla siebie, czy dla otoczenia hospitalizacja jest konieczna.
Ze względu na współwystępowanie z innymi zaburzeniami oraz podobieństwo objawów do innych chorób psychicznych, np. do zespołu Korsakowa, schizofrenii czy ostrej reakcji na stres, często diagnoza tego zaburzenia jest bardzo trudna.
Zaburzenie, czy manipulacja?
Zespół Gansera obserwowany przede wszystkim wśród więźniów wysunął liczne podejrzenia co do manipulacji oraz „udawania chorego”, aby zmniejszyć wyrok, albo uniknąć innych konsekwencji. Szczególnie ważne jest rozróżnienie zaburzenia Gansera w orzecznictwie sądowo- psychiatrycznym w podejmowaniu decyzji co do losów więźniów. Niestety nie wypracowano do tej pory skutecznych metod testowych rozróżnienia choroby od potencjalnej manipulacji dokonywanej przez sprytnego więźnia. Jednakże kompetencje opiniodawcy oraz rzetelność prowadzonej obserwacji może pomóc nam w postawieniu trafnej diagnozy!
Źródło dodatkowych informacji:
„Zespół Gansera”, Waldemar Kryszkowski, Monika Talarowska, Kinga Bobińska, Antoni Florkowski, Piotr Gałecki, Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, „Postępy Psychiatrii i Neurologii” 2010, 19(1), 47-51