Spożycie alkoholu zakłóca komunikację pomiędzy dwoma obszarami mózgu, które odpowiadają za interpretację sygnałów emocjonalnych rysujących się na twarzach innych ludzi oraz właściwe nań reakcje. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago, których odkrycia zostały opublikowane w wrześniowym numerze "Psychopharmacology".
Na podstawie wcześniejszych badań wiadomo, że alkohol hamuje aktywność ciała migdałowatego, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego za postrzeganie sygnałów społecznych, takich jak ekspresja mimiczna. Ponadto w przetwarzanie bodźców emocjonalnych zaangażowane są też inne obszary mózgu, zlokalizowane w korze przedczołowej, pełniące funkcje poznawcze i modulacji zachowania.Ciało migdałowate i kora przedczołowa
"Chcieliśmy sprawdzić, czy alkohol powoduje zmiany w funkcjonalnej łączności i komunikacji pomiędzy tymi dwoma obszarami mózgu", powiedział K. Luan Phan, profesor psychiatrii Uniwersytetu Illinois.
Rezonans magnetyczny
Phan i jego współpracownicy badali wpływ alkoholu na łączność między ciałem migdałowatym i korą przedczołową podczas przetwarzania bodźców emocjonalnych - fotografii szczęśliwych, przestraszonych i złych twarzy - przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, czyli techniki obrazowania, która pozwala zobaczyć, jakie obszary mózgu są aktywne podczas wykonywania różnych zadań.
Uczestnicy otrzymywali napój zawierający wysoką dawkę alkoholu (16%) lub placebo. Następnie poddawali się rezonansowi magnetycznemu w trakcie wykonywania zadania.
Fotografie twarzy nacechowanych emocjonalnie
Badanym zaprezentowano trzy fotografie przestawiające twarze - jedną na górze i dwie na dole - i poproszono, aby wybrali z tych na dole twarz wyrażającą te same emocje, jak twarz na górze. Twarze wyrażały gniew, strach, szczęście lub były neutralne.
U tych uczestników, którzy spożywali alkohol następowała redukcja współpracy pomiędzy ciałem migdałowatym i korą okołooczodołowa, czyli obszarem kory przedczołowej, zaangażowanym w przetwarzanie informacji społeczno-emocjonalnych i podejmowanie decyzji.
Naukowcy zauważyli również, że alkohol zmniejszał reakcję w ciele migdałowatym na sygnały zagrożenia - twarze złe lub przestraszone.
"To sugeruje , że w przypadku intoksykacji alkoholem emocjonalne wskazówki zagrożenia nie są przetwarzane w mózgu prawidłowo, ponieważ ciało migdałowate nie reaguje tak, jak powinno", skomentował Phan.
Interaktywny związek
Ciało migdałowate i kora przedczołowa tworzą dynamiczny, interaktywny związek umożliwiający nam dokładną ocenę środowiska i modulują nasze reakcje. Jeśli te dwa obszary są rozłączone, a tak się dzieje pod wpływem konsumpcji alkoholu, wtedy nasza zdolność do oceny i odpowiedniej reakcji na sygnały niewerbalne przekazywane na twarzach innych może być zaburzona.
Badanie to daje nam o lepszy wgląd w to, co dzieje się w mózgu, kiedy dochodzi do szkodliwych zachowań powodowanych przez alkohol, takich jak rozhamowanie, agresja czy wycofanie społeczne.