Percepcja
Każdy człowiek zdobywa informacje o otaczającym go świecie nieco inaczej. Wiele zależy od wrażliwości poszczególnych zmysłów. Niektórzy są wzrokowcami, inni słuchowcami lub kinestetykami.Właściwości percepcyjne znajdują bezpośrednie przełożenie na sposób, w jaki najłatwiej i najszybciej przyswajamy nowe treści bądź utrwalamy posiadaną już wiedzę.
Rozpoznanie, czy Twoje dziecko jest wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem jest niezwykle ważne. Dostosowując sposób prezentacji treści do naturalnych zdolności dziecka pomożesz mu uczyć się szybciej i efektywniej. Możesz również wpłynąć na to, by dany rodzaj zajęć był stosowany zarówno w klasie, jak i podczas pracy w domu.
Poniższe opisy pomogą Ci określić, za pomocą jakiego zmysłu Twoje dziecko buduje podstawową reprezentację świata.
Gdy dziecko jest wzrokowcem...
Jeśli dziecko jest wzrokowcem uczy się najlepiej poprzez patrzenie, obserwowanie lub ciche czytanie. Najwięcej korzyści odnosi, gdy materiał prezentowany jest wizualnie, a obok tekstu widnieją ilustracje. Z łatwością przyswaja informacje z wykresów, map, obrazów i wszekiego rodzaju przedstawień graficznych.
Uwielbia rysować, czytać i pisać. Zazwyczaj nie ma problemów z ortografią i zbiera pochwały za staranne pismo. Charakteryzuje je bujna wyobraźnia i sposób myślenia za pomocą obrazów bogatych w szczegóły.
Proponuj dziecku książki, filmy, programy komputerowe i inne pomoce wizualne. Zachęcaj do prowadzenia szczegółowych notatek w klasie. Róbcie w domu schematy, diagramy, rysujcie kontury i spisujcie listy, na przykład słówek z języka obcego. Można je później powiesić na ścianie czy tablicy, by dziecko często na nie spoglądało.
Jeśli jakieś pojęcie sprawia mu kłopot - niech postara się je narysować. Rzecz w tym, by trudne treści "przetłumaczyć" na obraz, który z łatwością zapadnie wzrokowcowi w pamięć na długi czas.
Czy twoje dziecko jest słuchowcem
Jeśli Twoje dziecko jest słuchowcem uczy się najlepiej przez słuchanie. Czuje się dobrze, gdy nauczyciel dużo mówi i dokładnie tłumaczy. Lubi dyskusje w klasie.
Zapewne jest trochę gadułą i nie zawsze potrafi powstrzymać się od szeptania z kolegami podczas lekcji. Kocha muzykę, dobrze sobie radzi z językami obcymi i jest dobrym mówcą. Może popełniać liczne błędy ortograficzne, bowiem pisze "ze słuchu".
Zaproponuj, by dziecko czytało notatki i materiały do nauki na głos. Zaproś kolegę z klasy, aby uczyli się razem i omawiali zadany temat. Zapoznaj się z materiałem i podyskutuj z dzieckiem, zadawaj mu pytania, aby mogło Ci wytłumaczyć.
Zorganizuj audiobooki lub inne nagrania dźwiękowe. Możesz rónież nagrać na dyktafon partie materiału przeczytane na głos (przez Ciebie lub dziecko) i odtwarzać je później, zamiast siedzenia nad książkami.
Czy Twoje dziecko jest kinestetykiem
Jeśli Twoje dziecko jest kinestykiem uczy się najlepiej przez działanie i poruszanie się. Dobrze, gdy może ruszać się, dotykać, eksplorować i tworzyć w celu poznawania. Najbardziej do gustu przypada mu ręczna działalność, zajęcia laboratoryjne, używanie rekwizytów i chodzenie na wycieczki. Kocha sport, teatr, taniec, sztuki walki, rękodzieło i rzemiosło.
Dobrze, by miało zajęte ręce, by mogło dotykać i czuć tworzywo pod palcami. Róbcie domowe eksperymenty i doświadczenia. Poświęcajcie jak najwięcej czasu na wycieczki terenowe. Posługujcie się narzędziami. Możecie odgrywać scenki opartych, bawić się w role lub budować modele.
Róbcie częste przerwy w nauce. W tle może rozbrzmiewać spokojna muzyka, najlepiej instrumentalna.