Bardzo duży wpływ na to, jak dziecko sobie radzi w szkole i w późniejszym życiu, ma siła jego relacji z rodzicami lub najbliższymi opiekunami. Ta specyficzna więź kształtuje jego przyszłą mentalność, psychikę, życie społeczne. Chociaż najłatwiej ją wytworzyć z noworodkiem, to można ją tak naprawdę uformować w dowolnym etapie życia. Kobiety ten szczególny związek mogą odczuwać jeszcze w czasie ciąży, o co zadbała…natura.
Nie bez znaczenia jest także… zapach. Feromony mają niezwykłą siłę – w jednym z przeprowadzonych badań udowodniono, że kobiety potrafią już po 10 minutach spędzonych ze swoim nowonarodzonym dzieckiem bez trudu poznać później jego zapach. Inne badanie potwierdziło, że noworodki, które przyzwyczaiły się do zapachu mleka i piersi matki są mniej zdenerwowane i zestresowane od innych maluchów karmionych np. gotowym pokarmem.
Wszystkie te czynniki stanowią naturalne podłoże do wytworzenia się szczególnego rodzaju relacji, jaka jest bez wątpienia między matką i jej dzieckiem. A dlaczego jest ona tak ważna?
The Committee on Integrating the Science of Early Childhood Development w 2000 roku opublikowało raport, który dowodzi, jak istotne znaczenie ma więź z dzieckiem na cały jego rozwój. Poczucie silnej relacji z matką, daje dziecku niezwykły fundament do budowania całego późniejszego życia: poczucie bezpieczeństwa wpływa na jego zdolność nauki, zdrowej samoświadomości, zaufania, empatii. Gdy dziecku brakuje takiej relacji, ma to swoje konsekwencje w jego rozwoju emocjonalnym. W przyszłości taki człowiek może mieć problemy w szkole, a także w związkach.
Biologia miłości
Organizmy ciężarnych kobiet wytwarzają ze zdwojoną mocą hormon nazywany hormonem miłości. Oksytocyna, (bo o niej mowa) najprościej mówiąc pomaga kobiecie rozbudzić poczucie bycia matką. Hormon ten oddziałuje na nasz ośrodek nagrody, łagodzi ból i sprawia, że czujemy się dobrze. Co ważne, nie tylko oksytocyna wspomaga wytworzenie na tak wczesnym etapie więzi na linii matka-dziecko. Podobną rolę odgrywa dopamina, która odpowiada za uczucie przyjemności w naszym organizmie. Jej napływ można poczuć podczas trzymania, czy karmienia dziecka. Nie bez przesady można porównać działanie tego hormonu do narkotyków: osoby będące na tzw. „haju” odczuwają podobne emocje do tych, które rodzą się między matką i jej dzieckiem. Badania potwierdzają również, że serce dziecka będącego jeszcze w macicy, zaczyna bić szybciej na dźwięk głosu matki.Nie bez znaczenia jest także… zapach. Feromony mają niezwykłą siłę – w jednym z przeprowadzonych badań udowodniono, że kobiety potrafią już po 10 minutach spędzonych ze swoim nowonarodzonym dzieckiem bez trudu poznać później jego zapach. Inne badanie potwierdziło, że noworodki, które przyzwyczaiły się do zapachu mleka i piersi matki są mniej zdenerwowane i zestresowane od innych maluchów karmionych np. gotowym pokarmem.
Wszystkie te czynniki stanowią naturalne podłoże do wytworzenia się szczególnego rodzaju relacji, jaka jest bez wątpienia między matką i jej dzieckiem. A dlaczego jest ona tak ważna?
Wpływ więzi z matką na życie
Za wytworzenie się więzi z potomstwem w dużej mierze odpowiada instynkt, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Pomaga on także opiekunom w przyjęciu nowego członka do rodziny.The Committee on Integrating the Science of Early Childhood Development w 2000 roku opublikowało raport, który dowodzi, jak istotne znaczenie ma więź z dzieckiem na cały jego rozwój. Poczucie silnej relacji z matką, daje dziecku niezwykły fundament do budowania całego późniejszego życia: poczucie bezpieczeństwa wpływa na jego zdolność nauki, zdrowej samoświadomości, zaufania, empatii. Gdy dziecku brakuje takiej relacji, ma to swoje konsekwencje w jego rozwoju emocjonalnym. W przyszłości taki człowiek może mieć problemy w szkole, a także w związkach.