Masz w domu dorastające dziecko i wydaje Ci się, że coraz mniej je rozumiesz? Czy na co dzień dostrzegasz zmiany jakie w nim następują – nie te, które Ciebie irytują i martwią, ale te które są trudne dla niego? Wakacje to świetny czas, aby lepiej przyjrzeć się swojemu dziecku, poznać je na nowo i zacieśnić więzi.
Zrozumieć nastolatka
Przede wszystkim uświadom sobie albo po prostu przypomnij – jak trudny dla Twojego dziecka jest ten okres.
Zmiany fizyczne często są niełatwe do zaakceptowania – nowy wygląd, głos, wzmagający się popęd. Nastolatek, a szczególnie dorastający chłopiec, potrzebuje potwierdzania swojej sprawności fizycznej, z którą może mieć przejściowe problemy ze względu na zmiany w ciele.
Zmiany hormonalne wpływają na chwiejność emocjonalną w tym okresie i współwystępowanie sprzecznych emocji. Dorastający nastolatek aktywnie poszukuje sensu, a także odkrywa i buduje swoją tożsamość. Konieczne jest utwierdzanie dziecka w przekonaniu o stałości uczuć rodzica niezależnie od jego niepewności.
Zmiany poznawcze sprawiają, że nastolatek jest bardziej dociekliwy i refleksyjny, przez co czasem jednoznaczne sytuacje wydają mu się mocno skomplikowane. Ponadto rozszerzają się jego zainteresowania i światopogląd.
Jak budować więź?
Przede wszystkim pamiętaj, że ten okres jest prawdopodobnie trudniejszy dla Twojego dziecka niż dla Ciebie. Okazywane przez Ciebie zrozumienie i wsparcie na pewno ułatwi Wam utrzymanie dobrych, opartych na miłości relacji. Stań się obiektywnym psychologiem i patrz na nagłe zmiany nastrojów, przykre dla Ciebie zachowania czy niezrozumiałe zainteresowania przez pryzmat zachodzących w nastolatku zmian.
Wakacje to świetna okazja do wspólnych aktywności fizycznych – podejmowane przez syna i ojca są dobrym sposobem potwierdzania własnej sprawności chłopca w rywalizacji z osobą tej samej płci. Dodatkowo wspólne działanie jest bardzo ważne dla dorastających chłopców i zacieśnia więzi.
Długie wakacyjne wieczory to idealny czas na dyskusje i rozważania w rodzinnym gronie – pozwól nastolatkowi mieć własne zdanie, rozmawiaj na interesujące go aktualnie tematy, nie krytykuj jego poglądów nawet jeśli są sprzeczne z Twoimi.
Na wczasach możesz zacząć zwiększać zakres odpowiedzialności i niezależności, do której dąży Twoje dorastające dziecko. Pytaj o zdanie, pozwól wybierać i decydować np. o sposobach spędzania czasu. Nie stawiaj wygórowanych wymagań – pamiętaj, że Twoje dziecko jest dopiero na drodze do dorosłości, ale jeszcze nie jest w pełni odpowiedzialnym i niezależnym dorosłym.