Dla większości z nas, osób pracujących, miejsce, w którym jesteśmy zatrudnieni nie sprzyja ani dobremu samopoczuciu, ani spokojowi. Niemal wszyscy zgadzają się, że mają stresujące zajęcie, zaś pracodawcy zawyczaj nie dbają wystarczająco o zdrowie psychiczne zatrudnionych. W ciągu kilku lub nawet kilkunastu godzin spędzanych na stanowisku pracy trudno zrelaksować się, odetchnąć, zregeneować siły. Skutkiem tej sytuacji jest fakt, że większość napięć przynosimy do domu i obarczamy nimi naszych bliskich, którzy z kolei borykają się z swoimi problemami.
W nowoczesnych i postępowych firmach na całym świecie zaczyna pojawiać się idea, że zapewnienie pracownikom psychicznego komfortu jest sprawą najwyższej wagi. Poprawa dobrostanu w miejscu pracy służy bowiem nie tylko pracownikom, ale pomaga również w realizacji zadań firmy na wiele sposobów, między innymi poprzez wzrost zadowolenia z pracy, produktywności i morale, ponadto powoduje zmiejszenie absencji i zjawiska przychodzenia do pracy chorym z wyczerpania.
Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne podaje pięć charakterystyk miejsca pracy sprzyjającego zdrowiu psychicznemu zarudnionych. Opisujemy je poniżej, wraz z praktycznymi pomysłami na ich realizację. Jeśli w Twoim miejscu pracy rzeczywistość drastycznie odbiega od ideału, nie załamuj się, spróbuj zachęcić swoich towarzyszy do wprowadzenia korzystnych zmian, nawet jeśli nie znajdują one wystarczającego uznania w oczach kierownictwa.
1. Zaangażowanie pracowników
Zbyt często pracownicy czują się kontrolowani i bezsilni w swojej pracy, pozbawieni możliwości wypowiadania swojego zdania, co powoduje apatię i brak zaangażowania w sprawy firmy. Lepiej jest, gdy zatrudnieni zostają bardziej zaangażowani w podejmowanie decyzji i odpowiedzialni za wykonywane przez siebie zadania.
Jak można zmienić ten stan rzeczy? Pomóc pracownikom czuć się kompetentnymi i przynajmniej częściowo autonomicznymi. Można powołać samodzielnie zarządzane zespoły robocze, grupy zadaniowe do spraw pracowniczych lub organizowanie comiesięcznych spotkań dyskusyjnych.
2. Równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Wielu pracowników zgodzi się, że równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest zachwiana. Do domu przynoszą nie tylko stres pracowniczy, nierzadko też muszą zająć się pilną papierkową robotą w czasie wolnym. Jeżeli pracownicy są zmuszeni do zaniedbywania obowiązków domowych, jakość ich pracy zawodowej nieuchronnie ucierpi.
Pracodawcy mają duże możliwości dotarcia do przeciążonych pracowników. Naprostszym sposobem na to jest zapewnienie elastycznego czasu pracy, aby praca nie kolidowała z opieką nad dziećmi lub osobami starszymi.
3. Rozwój pracowników
Nikt nie chce, by dotknęło go wypalenie zawodowe. Pracodawca, który sprzyja rozwojowi pracowników przekona się, jak cenne jest zdobywanie przez nich nowej wiedzy, umiejętności i zdolności. To mądra inwestycja, która zapewni wzrost morale i zachowania najwyższej klasy.
Pracownicy powinni wiedzieć, że mają możliwość wzratania w ramach organizacji. Pracodawcy mogą to zapewnić poprzez kursy kształcenia ustawicznego, zwrot czesnego oraz programy sprzyjające rozwojowi.


4. Zdrowie i bezpieczeństwo
Opieka zdrowotna jest prawie całkowicie zorientowana na leczenie, rzadko natomiast koncentruje się na zapobieganiu chorobom. Pracodawcy mogą uniknąć tego samego błędu poprzez zapewnienie zdrowego środowiska pracy i nauczanie pracowników podstaw zachowania dobrej kondycji, odżywiania i radzenia sobie ze stresem. Oprócz oczywistych profitów dla pracowników, promowanie zdrowia i bezpieczeństwa będzie korzystne dla pracodawcy.
Pracownicy powinni liczyć na swojego pracodawcę w sprawie udzielenia informacji i zasobów niezbędnych do prowadzenia zdrowego trybu życia. Programy promujące utratę masy ciała, zaprzestanie palenia i zarządzania stresem mogą być bardzo pomocne. Idealnie by było, gdyby pracodawca zapewnił na miejscu lub w pobliżu dostęp do centrum fitness.
5. Uznanie zasług pracownika
Niewiele rzeczy ma tak negatywny wpływ na morale pracowników, jak brak uznania. Uznając zasługi pracowników, pracodawcy wysłają wiadomość, że dobra praca nie pozostaje niezauważona.
Najprostszym sposobem jest chwalenie pracownika za pomocą premii pieniężnej. Jednak również niepieniężne metody mogą być stosowane, takie jak nagrody czy gesty uznania. Postępowe zakłady pracy wiedzą, że miejsca pracy sprzyjające zdrowiu psychicznemu są korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Traktowanie pracowników z uprzejmością i szacunkiem przyczynia się do znacznych korzyści firmy.