Wyobraź sobie, że zobaczyłaś, jak Twój partner flirtuje z kimś innym. Zapewne czujesz się zraniona, zła i zazdrosna. Ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewasz jest to, że zaczniesz teraz postrzegać siebie jako bardziej podobną do Twojej rywalki. Badacze sugerują: zazdrość może powodować zmiany w sposobie, w jaki postrzegamy samych siebie.
Wcześniej zgromadzone dowody wskazywały, że ludzie często zmieniają się, aby stać się bardziej podobnymi do osoby, do której pragną się zbliżyć, na przykład potencjalnego partnera. Jednak rywal zazwyczaj nie jest osobą, którą lubimy czy darzymy sympatią, przeciwnie, staramy się raczej dyskredytować jego / jej walory.
"To badanie było naprawdę nowatorskie, chcieliśmy sprawdzić, czy ludzie są skłonni do zmiany obrazu samych siebie w kierunku upodobnienia się do rywala", powiedziała prowadząca projekt Erica Slotter z Villanova University.
Wyobraź sobie, że Twój partner flirtuje - ale nie z Tobą
W trzech eksperymentach, których wyniki opublikowano w czasopismie "Personality and Social Psychology Bulletin", Slotter i współpracownicy testowali, co dzieje się z ludźmi, którzy doświadczają zazdrości. Założeniem projektu była hipoteza, że jeśli Twój partner jest zainteresowany kimś innym, pewnie myślisz, że ta druga osoba posiada atrakcyjne cechy. Zatem może zechcesz przyjmować te cechy, które pociągają Twojego partnera.
144 zaangażowanych w miłosne relacje kobiet i mężczyzn wypełniało ankietę na temat swoich cech, takich jak zdolności artystyczne, muzyczne lub sportowe. Badacze następnie poprosili jedną grupę uczestników, aby wyobrazili sobie, że ich partner wyraża zainteresowanie kimś innym. W drugiej grupie uczestnicy wyobrażali sobie sytuację, że inna osoba interesuje się ich partnerem, ale ten nie reaguje.
Naukowcy następnie pytali badanych, jak zazdrośni się czuli oraz pokazywali im profil osobowości wyimaginowanego rywala. Co ważne, osoba ta posiadała atrybuty, których brakowało uczestnikom. Na końcu badani ponownie oceniali swoje cechy.
Co zazdrość z nami robi?
Naukowcy odkryli, że uczestnicy pod koniec badania przypisywali sobie cechy, które posiadał ich rywal, chociaż na początku ich w sobie nie dostrzegali.
"Osoby, które uważają, że ich romantyczny partner jest zainteresowany kimś, kto uprawia sport lub jest uzdolniony muzycznie opisują siebie jako bardziej wysportowane lub muzykalne, niż na początku," wyjaśnia Slotter.
Czy zazdrość pomaga utrzymać partnera? Czy ją zwalczyć?
Kolejnym krokiem, zadaniem naukowców, jest sprawdzenie, czy zazdrość zmienia tylko poglądy ludzi na temat samych siebie, czy też wpływa na ich zachowania. Zespół Slotter jest również zainteresowany odkrywaniem, jak zmiana motywowana przez zazdrość wpływa na ludzkie zdrowie i samopoczucie.
"Zmienianie siebie, aby utrzymać partnera może wpływać na nas negatywnie ", mówi badaczka. "Jesteśmy również ciekawi, czy ta metoda rzeczywiście pomaga ludziom utrzymywać partnerów przy sobie".
Zazdrość z pewnością pełni ważną funkcję w relacji, mianowicie informuje nas, że grozi nam utrata ważnego obiektu. Czy jednak zmienianie samego siebie wystarczy, by relacja przetrwała? Wydawać by się mogło, że na trwałość związku pozytywnie wpływa raczej akceptacja samego siebie i otwarte przyznawanie się do swoich słabości. Z drugiej jednak strony... Czemu by nie popracować nad swoim słuchem muzycznym albo nie zacząć uprawiać sportu? Jeśli się tego chce, oczywiście.