Termin „menopauza” używany jest do opisu wszelkiego rodzaju zmian u kobiet, które przestając miesiączkować, zakończyły reproduktywny okres życia. Znacznie obniża się wówczas poziom hormonów – estrogenu i progesteronu w organizmie. Zasadniczo menopauza zaczyna się około 50. roku życia, ale jest to indywidualna sprawa i nie ma na nią reguły. Również kwestia sposobu jej przechodzenia może być różna u kobiet. U niektórych przemija niemalże bezinwazyjnie, innym natomiast może znacznie uprzykrzyć życie. Menopauza pojawia się stopniowo. Na początku jest tak zwana premenopauza – w tym okresie kobieta jeszcze może zajść w ciążę.
Objawy menopauzy
Zmiany hormonalne przyczyniają się do szeregu przeobrażeń w organizmie kobiety. Pierwszym symptomem są zaburzenia w cyklu menstruacyjnym. Okres może być bardziej obfity lub skrócić się czas między kolejnymi miesiączkami. Te zmiany są naturalne, jednak zaleca się kobietom wizytę u lekarza, jeśli okres trwa dłużej niż tydzień. Pojawić się mogą dodatkowo uporczywe bóle głowy i kłopoty z pęcherzem moczowym, utrata jędrności skóry. Typowym objawem są także uderzenia gorąca, czemu towarzyszą zaczerwienienia skóry, nasilona potliwość. Te czynniki przyczyniają się do zaburzeń snu. Kobiety mogą uskarżać się na problemy z życiem seksualnym – wagina staje się bardziej sucha, przez co kontakty seksualne stają się bolesne. Libido ulega również zmianie, co może być efektem huśtawki nastroju w tym okresie.
W czasie menopauzy wzrasta ryzyko depresji, dominują uczucia złości, smutku, drażliwości, apatii, rozbicia. Spadek hormonów ma także wpływ na problemy z koncentracją i pamięcią.
Jak sobie poradzić z menopauzą?
Terapia hormonalna – przyjmowanie hormonów w małych ilościach i pod nadzorem lekarza, może znacznie poprawić komfort życia w trakcie menopauzy. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie stosowanie tej terapii może przyczynić się do chorób serca i nowotworu piersi.
Terapia alternatywna – chociaż nie ma jeszcze wiarygodnych badań dotyczących tego sposobu leczenia, warto powiedzieć lekarzowi o lekach, które się przyjmuje – wtedy będzie mógł sprawdzić interakcję między preparatami.
Zdrowy tryb życia - w trakcie menopauzy kobiety szczególnie powinny zatroszczyć się o swoje zdrowie, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Warto w tym okresie zrobić badania cholesterolu, poziomu cukru we krwi i mierzyć ciśnienie. Lekarze podkreślają, że jest to dobry czas na zwiększenie aktywności fizycznej, redukcję stresu, poświecenia więcej czasu sobie.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej