Miłość rodzi się na bazie dopaminy, która powoduje przypływ energii, całkowite skupienie na partnerze, intensywne pożądanie seksualne i motywację do zdobycia partnera.
95% ludzi sądzi, że ich partner jest lepszy od przeciętnego partnera, atrakcyjniejszy, inteligentniejszy.
Poziomy dopaminy obniżają się po pewnym czasie, powodując, że na partnera patrzy się bardziej realistycznie, dostrzega jego wady, a relacja nie dostarcza już tak silnego dreszczyku emocji. W zamian wydzielają się substancje odpowiedzialne za przywiązanie i poczucie bezpieczeństwa.
Prawidłowo zbudowana relacja mieści w sobie trzy elementy (których proporcje zmieniają się w trakcie trwania związku):
namiętność
intymność
zaangażowanie
Wycofanie któregokolwiek z wymienionych elementów, przez któregokolwiek z partnerów, powoduje problemy. Kiedy związek przestaje dobrze funkcjonować i dostarczać satysfakcji, ma to głęboki wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Często opieramy poczucie własnej wartości na bliskiej relacji, dlatego czujemy rozpacz i rozczarowanie, gdy ona się rozpada.
Jak rozpoznać problemy w związku
Problemy w zwiazku wiążą się z:
Załamaniem komunikacji, coraz częstszymi kłótniami i utarczkami bez pojednania.
Zanikiem współżycia seksualnego lub narastającymi problemami związanymi z seksem.
Im bliższa relacja, tym większe prawdopodobieństwo konfliktu. Bliskość sprzyja poznawaniu dobrych, ale i złych stron partnera. Z czasem zdolność do sprawienia przyjemności partnerowi maleje, zdolność do wyrządzenia przykrości i krzywdy rośnie.
Niska samoocena partnerów i brak szacunku dla samego siebie czy akceptacji własnej osoby.
Brak wysiłku i troski o związek.
Nierealistyczne oczekiwania.
Brak skutecznej komunikacji i umiejętności rozwiązywania codziennych problemów.
Pojawienie się dziecka w rodzinie i inne zmiany życiowe, wymagające dużych nakładów adaptacyjnych.
Relacje potrzebują solidnych podstaw: dwoje nieszczęśliwych ludzi z nierozwiązanymi własnymi problemami rzadko może stworzyć długotrwały szczęśliwy związek. Może to być kuszące, aby poczuć, że nasz partner wydaje się rekompensować wcześniejszy ból i straty, ale nadzieja ta często prowadzi do dalszych rozczarowań.
Terapia problemów w związku
Terapia par może pomóc w uzdrowieniu relacji, zwłaszcza w wypracowaniu prawidłowych wzorców komunikacji, nie zaś w wykazywaniu winy którejś ze stron. Problemy w związku mogą często wynikać z przeszłości, traumatycznych doświadczeń jak na przykład molestowanie seksualne, czy nabyte wzorce nieadaptacyjnego reagowania - terapia pomaga uświadomić sobie te zależności. Jednak nie należy uważać, że terapia jest złotym środkiem, który scali każdą parę. Niekiedy rozstanie jest najlepszym rozwiązaniem, wówczas terapia pomaga zmniejszyć towarzyszące mu negatywne emocje i skutki. Przeciwskazaniem do terapii są również sytuacje, gdy jedna ze stron stosuje czynną przemoc, jest chora psychicznie lub uzależniona.
Statystyki
44% ludzi codziennie złości się na bliską osobę. Średnio osiem konfliktowych sytuacji na tydzień pojawia się w związkach partnerskich, ponadto dochodzi średnio do 2 poważnych kłótni małżeńskich na miesiąc.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej