Samoocena czyli poczucie własnej wartości jest dynamicznym systemem decydującym o jakości życia człowieka. Niska samoocena, czy też niestabilna jest predyktorem wielu zaburzeń psychicznych. Sprzyja między innymi depresji, stanom lękowym, zaburzeniom osobowości.
Można powiedzieć, że jest to drastycznie odczuwana rozbieżność pomiędzy "ja" realnym a "ja" idealnym.
Niska samoocena utrudnia budowanie bliskich relacji z innymi ludźmi, ich inicjowanie i utrzymywanie.
Uniemożliwia realizowanie swoich możliwości, gdyż osoby z niskim poczuciem własnej wartości zadowalają się najmniej wymagającymi opcjami.
Nieustanne doszukiwanie się złych stron wszystkiego, zwłaszcza siebie
Przerysowywanie wad swoich i innych ludzi
Brak motywacji
Znudzenie, przygnębienie
Przyczyny niskiej samooceny
Niska samoocena w większości przypadków bierze swoje źródło w dzieciństwie. Nadmierna krytyka rodziców czy nauczycieli, nierealistyczne wymagania.
W życiu dorosłym to zazwyczaj efekt presji otoczenia, na przykład psychomanipulacja bardzo często opiera się na technikach obniżania poczucia własnej wartości.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej