Nieśmiałość wiąże się z dużą lękliwością, uczuciem skrępowania odczuwanym wobec innych ludzi czy też w pewnych, zwłaszcza nowych sytuacjach. Nadmierna lękliwość może czynić wiele szkód i spustoszeń w życiu człowieka, począwszy od unikania wchodzenia w relacje, skończywszy na poważnych zaburzeniach psychicznych.
Nieśmiałość stoi na przeszkodzie do pełnego rozwoju i samorealizacji. Nie pozwala na otwarte wyrażanie swoich poglądów i opinii. Skłania do godzenia się na dotykające nas niesprawiedliwości. Każe pozostawać w cieniu, nawet jeśli mamy bardzo wartościowe rzeczy do zaoferowania. Zniechęca do podejmowania wyzwań. Powoduje dyskomfort i sprzyja izolacji.
Daje o sobie znać w sytuacjach ekspozycji społecznej, w relacjach z autorytetami czy osobami, z którymi prawdopodobne jest wejście w intymną relację.
Nieśmiałość ujawnia się zazwyczaj w okresie dzieciństwa. Stanowi pewnego rodzaju ochronę, pancerz który ukrywa wrażliwe wnętrza.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej