Habituacja- jest to zjawisko polegające na obniżaniu się siły reagowania na podawane nam bodźce w wyniku jego powtarzalności. W procesie habituacji receptory zmysłowe reagują na powtarzający się bodziec i przekazują informacje o bodźcu do niższych ośrodków mózgowych. W klasycznym przekazie informacji sygnał z receptorów zmysłowych trafia do niższych ośrodków mózgowych, a następnie do kory mózgowej, gdzie jest dokonywana synteza informacji. Natomiast w habituacji w wyniku powtarzalności bodźca- proces przekazu sygnału zatrzymuje się na poziomie niższych ośrodków mózgowych.
Podobnym procesem do habituacji jest adaptacja sensoryczna, w której również dochodzi do zignorowania powtarzającej się informacji zmysłowej. Jednakże zjawisko to zachodzi na poziomie neuronalnym i już same receptory zmysłowe uniewrażliwiają się na stały bodziec i nie przekazują sygnału dalej.
Z adaptacją sensoryczną mamy do czynienia na przykład wtedy, kiedy uniewrażliwiamy się na kuchenne zapachy, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Z habituacją natomiast kiedy mieszkając przy ruchliwej ulicy po pewnym czasie “przestajemy słyszeć” odgłosy ruchu ulicznego, ale kiedy ktoś nam powie “jak tu głośno” to nagle je zauważymy.
Habituacja odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka - szczególnie w procesach uwagi, gdyż pozwala oddzielić aktualnie ważną dla nas informację od tej nieistotnej i skoncentrować się na tym co dla nas ważne.
Ciccarelli, A. i White, J. (2015). Psychologia. Poznań: REBIS.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej