Recypatia- jest to subiektywne, wewnętrzne przeżycie najczęściej terapeuty, pojawiające się w odpowiedzi na drugiego człowieka. Recypatia może być traktowana jako metoda badawcza na przykład w diagnozie psychologicznej czy psychoterapii.
Podczas analizy ludzkiego zachowania bardzo trudno o jednoznaczne wskaźniki, które w późniejszym procesie diagnostycznym, nie zostaną poddane wątpliwościom. Dlatego w trakcie rozmowy z badanym, używamy wielu technik pozwalających na jak najlepsze poznanie.Wrażenie jakie badana osoba wywiera na osobie diagnozującej, czyli właśnie recypatia, może stać się dobrą przesłanką, która pomoże w postawieniu późniejszych hipotez. Takie usystematyzowane wewnętrzne przeżycia psychoterapeuty mogą być bardzo cenną metodą badawczą, ponieważ zdarza się tak, że nasze pierwsze wrażenia są tymi najbardziej trafnymi.
Mówi się, że pod słowem recypatia, kryje się dobrze wszystkim znana intuicja lub też przeczuwanie czegoś. Termin ten został wprowadzony do nomenklatury psychologicznej przez Henry’ego Murray’a.
Bibliografia: Suchańska, A.(2008). Rozmowa i obserwacja w diagnozie psychologicznej. Warszawa: Wydawnictwo WAiP.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej