Środki psychoaktywne są to substancje chemiczne, których zażywanie powoduje zmiany samopoczucia oraz zniekształcenie odbioru otaczającej rzeczywistości.
Środki psychoaktywne oddziałują na centralny układ nerwowy bezpośrednio wpływając na funkcje mózgu.
Rodzaje środków psychoaktywnych
Podział środków psychoaktywnych według działania farmakologicznego:
Stymulanty, czyli substancje pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Zaliczyć do nich można: amfetaminę i jej pochodne, efedrynę i jej steroizomery, n-metyloksantyny(kofeinę, teofilinę, teobrominę), kokainę;
Depresanty, czyli substancje działające opóźniająco na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród nich wymienić można m.in.: benzodiazepiny, depresanty nasenne (np. alkohol,eter), opioidy (morfina, heroina, opium etc.);
Psychodeliki są to substancje wywołujące zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (MDMA, MDA, meskalina, DOM, LSD-25, itd.);
Konopie indyjskie i ich pochodne wykazują działanie stymulacyjne i depresyjne, a ponadto posiadają cechy psychodelików (THC, haszysz, marihuana itp.)
Dopalacze
Dopalacze – substancje o działaniu psychoaktywnym. Najczęściej tego terminu używa się potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nie znajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zagrożenie związane z ich zażywaniem wynika z tego, że substancje znajdujące się w nich są stosunkowo mało zbadane. Dlatego też nie da się określić ich toksyczności oraz interakcji z innymi substancjami czy lekami.
Skutki zażywania środków psychoaktywnych
Skutki zażywania środków psychoaktywnych można podzielić na:
psychiczne (uzależnienia, zespoły abstynencyjne, zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia afektywne)
W 2000 roku dokonała się w Polsce znacząca zmiana w strategii zapobiegania iprzeciwdziałania zjawisku narkomanii, przez co należy rozumieć konsumowanie zakazanych substancji psychoaktywnych. W wyniku zmiany obowiązujących przepisów czynem karalnym zagrożonym karą więzienia stało się posiadanie dowolnej ilości substancji psychoaktywnych ujętych w Ustawie przeciwdziałania narkomanii.
Wpływ środków psychoaktywnych na organizm
Przyjmowanie środków psychoaktywnych wywołuje doraźną poprawę stanu psychicznego: zmniejszają senność, niwelują lęk i napięcie. Zdarza się jednak reakcja odwrotna: pojawiają się wymioty i rozdrażnienie.
Powody zażywania środków psychoaktywnych
Wśród najczęściej wymienianych powód sięgania po środki psychoaktywne wymienia się:
zapomnienie o problemach
polepszenie kondycji fizycznej,
łatwiejsze przyswajanie wiedzy
potrzebę akceptacji przez otoczenie, zaimponowania grupie
ciekawość, poszukiwanie wrażeń
dostosowanie się do otoczenia lub bycie przez kogoś namówionym
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej