Zgodnie z definicją słownikową twórczość oznacza działalność człowieka, której efektem jest wzbogacenie świata kultury oraz poznanie samego siebie i rzeczywistości. Z tym terminem związane jest pojęcie osobowości twórczej, czyli osobowości, którą niezależnie od wieku i dziedziny działalności człowieka, charakteryzują:
samodzielność myślenia
silna motywacja
kreatywność
potrzeba samodoskonalenia się
Do tych cech A.H. Maslow dodaje następujące:
swoiste poczucie humoru
większe od przeciętności spontaniczność i ekspresyjność
mniejsza kontrola i hamowanie - na wzór niewinnej swobody dziecka
wolność od bojaźni przed nieznanym, tajemniczym i zagadkowym
zdolność łączenia tego, co oddzielne
akceptacja własnych myśli, uczuć i impulsów
niezależność od wpływów otoczenia
Co ważne, osobowość twórcza przejawia się już w wieku dziecięcym. Dzieci z taką osobowością charakteryzuje bogata wyobraźnia, chłonny umysł, wysoki poziom inteligencji i wrażliwości emocjonalnej oraz zarozumiałość i arogancja, które są formą obrony własnej odrębności. Uzdolnienia twórcze mają silne podłoże biogenetyczne, jednak realizują się wyłącznie w korzystnych warunkach. Rodzic musi zatem je stworzyć oraz wcześnie wykryć uzdolnienia dziecka.
Tym, co może stanowić czynnik hamujący rozwój, jest nadmierna dydaktyzacja przez nauczycieli. W tym kontekście można zatem przyjąć, że współczesne pojęcie twórczości nawiązuje nie tylko do wyników działania człowieka, ale również odnosi się do jego psychiki i mentalności (twórcze postawy, zdolności, charakter, krytyka), do nowych wzorów zachowań oraz sfery samorozwoju.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej