Marihuana, czyli żeński kwiatostan konopii indyjskiej, zawiera składnik psychoaktywny tetrahydrokannabinol (THC), który działa na receptory kannabinoidowe w mózgu. Najczęstszą formą używania jest palenie. Jak działa na nasz organizm?
1.Podobnie jak papierosy zanieczyszcza drogi oddechowe.
2.Wzmaga apetyt. Po kilkudziesięciu minutach od zapalenia odczuwa się wzmożone łaknienie a zmysł smaku wyostrza się.
3. Powoduje przekrwienie spojówek w gałkach ocznych – palacze marihuany mają zwykle zaczerwienione oczy, podobnie do alergików.
4. Zaburza percepcję czasu – czas wydaje się bardziej elastyczny, minuta w przeżyciu osoby pod wpływem THC może trwać bardzo długo i bardzo wiele przeżyć pomieścić.
5. Osłabia pamięć i koncentrację. Wpływa zwłaszcza na pamięć roboczą, czyli umiejętność przetwarzania krótkotrwałych i zmiennych informacji, niezbędną dla prawidłowego rozumowania i uczenia się. Długotrwałe używanie marihuany może powodować pojawianie się luk pamięciowych. Nowsze badania sugerują, że powodem tego zjawiska jest wpływ marihuany na komórki gleju zwane astrocytami. (Glej to tworzywo mózgu, dotychczas uważane za wsparcie dla neuronów).
6. Uzależnia głównie psychicznie. Istnieją jednak dowody naukowe, że THC podąża tymi samymi mózgowymi szlakami uzależnienia co opiaty, na przykład heroina. Zatem niewykluczone, że może uzależnić również fizycznie.
7. Działa przeciwbólowo i przeciwdrgawkowo, dlatego znalazła zastosowanie w lecznictwie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu neuropatycznego stosują inhalacje z marihuany, aby złagodzić ból, poprawić nastrój i wspomóc sen.
8.Marihuana może spowodować wystąpienie epizodu psychotycznego, a u osób podatnych na schizofrenię przyspieszyć jego pojawienie się. Badacze zidentyfikowali nawet specyficzny rodzaj psychozy będący owocem częstego użycia tej substancji, prezentujący pewne szczególne kliniczne.
9. Długotrwałe, intensywne użycie konopi może być związane ze zmianami strukturalnymi w mózgu: hipokampie i ciele migdałowatym. Hipokamp pełni funkcję regulowania emocji i pamięci, zaś ciało migdałowate wiąże się z lękiem i agresją. Badania wykazały, że te części mózgu ulegają zmniejszeniu u użytkowników marihuany, w porównaniu do grupy kontrolnej: objętość hipokampa zmniejszyła się średnio o 12 %, a jądra migdałowatego o 7%. Te odkrycia podważają powszechne postrzeganie marihuany jako pozbawione następstw neuroanatomicznych. Intensywne codzinne stosowanie marihuany może rzeczywiście być toksyczne dla ludzkiej tkanki mózgowej.
10. Abstynencja powoduje objawy odstawienne - napięcie fizyczne, problemy ze snem, lęk, depresję, zmiany nastroju i utratę apetytu.
Wiele osób sięga po marihuanę ze względu na jej właściwości euforyzujące i poprawiające nastrój, wręcz rozśmieszające. Mają poczucie, że ich wyobraźnia rośnie, zmysły stają się wrażliwsze. Niektórzy pod jej wpływem zaczynają filozofować i snuć barwne rozmyślania. Pamiętaj jednak, że to nie rzeczywistość staje się bardziej zabawna i ciekawsza; pod wpływem THC postrzegasz ją tak, bowiem naruszyłeś prawidłowe funkcjonowanie swojego mózgu. Twój śmiech jest zatem efektem ubocznym tego zaburzenia.