Nowe badanie, które porównuje skany mózgu uczestników dokonane techniką rezonansu magnetycznego oraz poddaje analizie ich sposób odżywiania, pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że śniadanie jest niezbędnym posiłkiem i decyduje o całokształcie naszej diety.
Badanie - rezonans magnetyczny
Naukowcy prowadzeni przez Tony'ego Goldstone, MD, PhD z London’s Imperial College przebadali 21 zdrowych, nieotyłych ludzi, którzy nie jedli nic w ciągu nocy poprzedzającej badanie. Następnie otrzymali śniadanie o wartości 750 kalorii. Po upływie około półtorej godziny wykonano wszystkim osobom badanym funkcjonalny rezonans magnetyczy, który jest nieinwazyjną techniką obrazowania czynności mózgu. Podczas skanowania uczestnicy oglądali obrazki przedstawiające wysokokaloryczną lub niskokaloryczną żywności lub przedmioty gospodarstwa domowego. Następnego dnia uczestnicy nie otrzymywali śniadania. Po skanowaniu podawany był obiad.
Wyniki
Okazało się, że jedzenie pierwszego posiłku dnia może być dobrym sposobem na uniknięcie późniejszego objadania się oraz kształtowania złych nawyków żywieniowych. Wyniki zostały przedstawione na Neuroscience 2012, dorocznym spotkaniu Society for Neuroscience.
"Analizując zarówno wyniki rezonansu magnetycznego uczestników i obserwując, ile jedli na obiad, znaleźliśmy wiele dowodów, że pozostawanie na czczo czyni ludzi głodniejszymi i zwiększa atrakcyjność wysokokalorycznych pokarmów oraz wpływa na ilość spożywanego jedzenia," powiedział Goldstone.
Na podstawie skanów mózgu osób, które nie jadły śniadania, naukowcy odkryli różnice we wzorcu aktywności w korze nadoczodołowej - obszarze tuż nad oczami, który może mieć wpływ na odczuwanie przyjemności z jedzenia i jego wartości nagradzającej. Badacze poinformowali, że podczas pokazywania osobom będącym na czczo zdjęć wysokokalorycznego jedzenia, ten obszar mózgu był bardzo silnie pobudzony. U uczestników, którzy jedli śniadanie, reakcja była słabsza.
Co więcej, Goldstone i jego współpracownicy zauważyli, że wyniki rezonansu magnetycznego mogą posłużyć do przewidywania, które jednostki prawdopodobnie sięgną po wysokokaloryczną żywność. To sugeruje, że kora nadoczodołowa może odgrywać istotną rolę w determinowaniu, jakich ludzie dokonują wyborów żywieniowych. Omawiane badanie dołącza do poprzednich odkryć, które wskazują, że bycie na czczo okazuje się złym sposobem, aby schudnąć, ponieważ wydaje się powodować „tendencyjność” mózgu, do szukania nagrody w postaci wysokokalorycznej żywności.
Zatem, kiedy nie jemy śniadania, rośnie nasz apetyt, poczucie głodu, ilość przyjmowanego później pokarmu a mózgowe systemy nagradzania stają się wrażliwe na sygnały związane z żywnością. Wysokokaloryczne jedzenie staje się po prostu bardziej atrakcyjne, co nie sprzyja utrzymaniu wymarzonej sylwetki.
Źródło: Society for Neuroscience