Obliczono, że w pracy spędzamy około jedną trzecią swojego życia. Sporo, prawda? Gdyby jeszcze wliczyć w to nadgodziny, przynoszenie obowiązków do domu i telefony szefa podczas urlopu… wyszedłby solidny drugi etat. A przecież ten czas powinniśmy poświęcać swoim pasjom, rodzinie, podróżom lub, po prostu, odpoczynkowi. Zatem, skoro kawał życia przeznaczamy na pracę, to warto zadać sobie podstawowe pytanie: czy dzięki niej czujemy się szczęśliwi?
Odpowiedzieliście „nie”?
Nie jesteście sami. Wielu Polaków deklaruje niezadowolenie z życia zawodowego spowodowane nadmiarem obowiązków, stresem w miejscu pracy, niską pensją lub przemęczeniem. To zaskakujące, że pracodawcy zdają się tego nie zauważać, bo przecież nie od dziś wiadomo, że szczęśliwy pracownik – to wydajny pracownik! Kiedy pracujemy ciężej i więcej? Kiedy jesteśmy zadowoleni. Kiedy nasze wyniki rosną? Kiedy się nas docenia. Krótko mówiąc: poczucie szczęścia czyni nas bardziej produktywnymi i zmotywowanymi do pracy.


Łatwo powiedzieć...
… gorzej zrobić. Bo jak tu być szczęśliwym, gdy jesteśmy zmęczeni, obowiązki i wymagania (w przeciwieństwie do pensji) rosną, szef patrzy na nas marszcząc brwi i najchętniej rzucilibyśmy tę robotę w diabły? Może to już czas, by odpowiedzieć sobie na cztery ważne pytania:
Co jest dla mnie najbardziej istotne? Stabilizacja finansowa, bezpieczeństwo materialne, dobra atmosfera, kreatywne stanowisko, różnorodność, rutyna, powtarzalność – czyli to, czego oczekujesz od miejsca pracy. Jedni lubią nowe wyzwania, samodzielność, dla innych bezpieczeństwem i spełnieniem będzie jasny spis obowiązków i codzienne ich powtarzanie. Stwórz listę priorytetów i spróbuj dopasować ją do konkretnego stanowiska.
Co chcę osiągnąć? Niezwykle istotne jest ustalenie celu zawodowego i planów na przyszłość. Może to być zdobycie wyższego stanowiska, samorozwój, wzbogacenie się lub przyswojenie nowych umiejętności. Obierz kierunek i konsekwentnie zmierzaj do celu.
W czym jestem dobra/y? Czyli jakie są moje kompetencje. Co już umiem, a w jakiej dziedzinie muszę się jeszcze dokształcić. Odpowiedź na te pytania określi nasze mocne strony i pomoże zadecydować o wyborze dodatkowych studiów, kursów, szkoleń lub staży.
Co nie odpowiada mi w mojej aktualnej pracy? Jeśli odpowiedź brzmi „wszystko” - zdecydowanie polecamy przemyśleć zmianę posady. Częściej jednak nie odpowiadają nam tylko pewne aspekty naszej pracy. Jeśli uda nam się je określić i poprawić, rezygnacja ze stanowiska nie będzie konieczna.


Najszczęśliwszy pracownik na świecie
Są firmy, które doskonale wiedzą, jak ważne jest zadowolenie pracowników. Co im oferują?
Walt Disney Company – darmowe wejściówki do Disneylandu, czyli „najszczęśliwszego miejsca na świecie”.


Facebook – 4 tysiące dolarów premii, gdy pracownik zostaje rodzicem.

World Wildlife Fund – wolny co drugi piątek, czyli tzw. „Panda Friday”.

Airbnb – premię w wysokości 2 tysiące dolarów na podróż do wybranego miejsca na świecie.

Accenture – pomoc w zmianie płci. Tak, to nie żart! Firma niezwykle wspiera prawa osób LGBTQ.

Małe-wielkie zmiany
Często nie potrzeba spektakularnych przemian i zwrotów akcji, by poczuć się szczęśliwym w miejscu pracy. Być może wystarczy kilka prostych wskazówek, które łatwo wcielić w życie, a które znacznie poprawią nasz komfort psychiczny.
Rób przerwy. Praca to nie wyścig (nawet, gdy mamy stos zadań „na wczoraj”). Zrób kilka krótkich przerw pomiędzy obowiązkami, a zobaczysz, jak bardzo wzrośnie Twoja efektywność.
Dbaj o porządek. Uporządkowane otoczenie = porządek w głowie. Zacznij od posprzątania biurka. Spróbuj również posegregować dokumenty i przywrócić ład w szufladach. Działa?
Zatroszcz się o dobre relacje. Życzliwa i pozytywna atmosfera w miejscu pracy to jeden z fundamentów dobrego samopoczucia. Dbaj o nią, a unikniesz niepotrzebnego stresu i zyskasz pomoc w razie potrzeby.
Zakładaj sobie realne cele. Codzienne rano zrób listę obowiązków, które będziesz w stanie wypełnić. Bądź ambitny, ale nie porywaj się z motyką na słońce. Zbyt duża ilość zadań i niemożność ich zrealizowania znacznie obniża poczucie satysfakcji!
Pielęgnuj life – work balance. Czyli równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Ważny, by nie zaniedbywać ani jednego, ani drugiego. Zarówno praca, jak i pasje czy spotkania z przyjaciółmi są ważne dla Twojego szczęścia i zdrowia psychicznego.
A jaka jest Wasza recepta na szczęście w pracy?

Przypominamy również o naszym KONKURSIE "Moje szczęście każdego dnia"!
Zobacz również: Moje szczęście w związku.

Przypominamy również o naszym KONKURSIE "Moje szczęście każdego dnia"!
Zobacz również: Moje szczęście w związku.