Chcesz studiować psychologię? Świetnie! Tylko, jaką uczelnię wybrać? Jakimi kryteriami kierować się w wyborze uniwersytetu? Co mówią oficjalne rankingi, a jakie zdanie na ten temat mają sami studenci psychologii? Dowiesz się więcej z naszego artykułu.
Perspektywy na psychologię
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prowadzi ranking kierunków studiów już od wielu lat. Obecnie obejmuje on aż 43 kierunki w tym psychologię. Według ostatniego rankingu z 2015 roku – na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Jagielloński, który zwycięża nie tylko w rankingu ogólnym, ale także jest najwyżej ceniony przez pracodawców oraz kadrę akademicką. Jedynie pod kątem liczby publikacji i cytowań UJ nieco przeganiają Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz Uniwersytet Warszawski.
Generalnie te trzy uczelnie obstawiają podium rankingu w każdym kryterium. Co ciekawe, jeśli chodzi o preferencje pracodawców, czyli absolwentów, których uczelni prezesi firm cenią najbardziej i zatrudniają najczęściej lub chętnie by zatrudnili, to wynik UW jest niewiele niższy niż UJ, natomiast absolwenci SWPS już są cenieni 3-krotnie niżej. SWPS natomiast odstaje wyraźnie w kryterium publikacji, przewyższając UJ oraz UW o około 20-30%.
Tuż za podium rankingu „Perspektyw” znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który stoi nieco wyżej niż SWPS w oczach pracodawców. Na 5. i 6. miejscu z perspektywy pracodawców znalazły się Uniwersytet Wrocławski oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, które są „lubiane” przez zatrudniających podobnie jak SWPS, jednocześnie mieszczą się w ścisłej 10 rankingu ogólnego.
Z rankingu “Perspektyw” wynika, że jeśli ważna jest dla Ciebie przychylność przyszłego pracodawcy i zwiększenie swoich szans w procesie rekrutacji, wybór jednej z tych sześciu uczelni może zaowocować w przyszłości. Jeśli natomiast zależy Ci na publikowaniu artykułów naukowych, to oprócz wymienionej już pierwszej piątki, w której wyraźnie króluje SWPS, możesz rozważyć Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, oraz Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie.
Studencka perspektywa
Oficjalne rankingi biorą pod uwagę ocenę kadry, preferencje pracodawców i publikacje naukowe, a na co zwracają uwagę sami studenci, którzy są już za połową drogi do dyplomu magistra psychologii?
Nasz portal mojapsychologia.pl przeprowadził ankietę wśród studentów, dotyczącą między innymi kryteriów wyboru uczelni oraz zadowolenia z dokonanego wyboru. Prawie 40% ze 183 odpowiedzi przyszło z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym 26% dostarczyli studenci psychologii stosowanej z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, a 13% studenci psychologii ogólnej z Wydziału Filozoficznego. 23% odpowiedzi pochodzi od studentów Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie. 27% odpowiedzi otrzymaliśmy ze zmodyfikowanej już wersji ankiety od studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (12. miejsce w rankingu „Perspektywy”).
Pozostałe 11% respondentów pochodziło z SWPS, UW, UG, Akademii Ignatianum, NWSP, APS w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, UKW, oraz GWSH w Katowicach. Ponieważ były to pojedyncze osoby z każdej z tych uczelni ich wyniki zostały uwzględnione jedynie w pierwszych ogólnych i uśrednionych analizach.
Wśród kryteriów wyboru uczelni jakie podawali studenci najczęściej pojawiały się prestiż i renoma uczelni, bliskość miejsca zamieszkania, ale także jakość kształcenia, praktyczne podejście, jak również koszt studiów czy realizacja marzeń.
60% respondentów (133 osoby wypełniające pierwszą wersję ankiety) ocenia poziom zajęć praktycznych na swojej uczelni powyżej przeciętnej, połowa z nich (31%) wysoko lub bardzo wysoko. 20% studentów uważa, że zajęcia są na średnim poziomie, a 20% ocenia ich poziom jeszcze niżej.
Jeszcze lepiej wygląda ocena zajęć teoretycznych, aż 80% studentów oceniło je powyżej średniej (50% wysoko lub b.wysoko), 12% średnio, a pozostałe 8% nisko.
Jak widać zdecydowana większość studentów jest zadowolona z poziomu zajęć teoretycznych. Gorzej wypadają zajęcia praktyczne, które zaspokajają jedynie trochę ponad połowę studentów.
Co ciekawe 60% studentów uznało, że wybrane przez nich studia przygotowują ich co najmniej dobrze (20% wręcz doskonale) do pracy w obszarze specjalizacji, 20% stwierdziło że średnio, natomiast ostatnie 20%, że wcale lub słabo.
Która uczelnia najlepsza?
A jak to porównanie się przedstawia pomiędzy poszczególnymi wydziałami? Psychologia stosowana na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ cieszy się naprawdę dobrą opinią wśród studentów, aż 70% z nich jest zadowolonych z poziomu zajęć praktycznych i aż 80% z zajęć teoretycznych. Ponadto 60% uważa, że studia co najmniej dobrze przygotowują ich do podjęcia pracy w wybranym obszarze psychologii.
Na Wydziale Filozoficznym już tylko 50% studentów psychologii jest zadowolonych z zajęć praktycznych, natomiast zajęcia teoretyczne ocenia wysoko 80% respondentów. Również tylko połowa studentów z tego wydziału UJ uważa, że studia dobrze przygotowują ich do podjęcia pracy zawodowej w wybranej specjalizacji.
Tymczasem 56% respondentów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ocenia poziom zajęć praktycznych jako co najmniej dobry, ale aż 25% uważa że jest on słaby lub bardzo słaby. Z zajęć teoretycznych na UMCS jest zadowolonych prawie 80% studentów biorących udział w ankiecie. 58% studentów sądzi, że psychologia na UMCS co najmniej dobrze przygotowuje ich do podjęcia pracy w zawodzie, w tym 31% uważa że bardzo dobrze.
Studentów UŚ nie prosiliśmy już o ocenę poziomu zajęć, ale o to w jakim stopniu ich specjalizacje i całe studia przygotowują ich do dalszej pracy, oraz na ile ćwiczą praktyczne umiejętności podczas studiów. Tylko 25% studentów uznaje, że psychologia na UŚ dobrze przygotowuje ich do pracy w wybranym obszarze specjalizacji, aż 56% uważa, że średnio, natomiast 19% że słabo. Jeśli chodzi o możliwości praktycznego ćwiczenia umiejętności w toku studiów, aż 52% uważa, że są niewystarczające, 34% czuje niedosyt, a tylko 12% respondentów jest zadowolonych.
Jak widać niezależnie od uczelni czy wydziału – większość studentów wysoko ocenia poziom merytoryczny zajęć na kierunku psychologia. Różnice między uczelniami ujawniają się w ocenie zajęć praktycznych oraz opinii dotyczącej przygotowania do pracy w wybranej specjalizacji. W obu kryteriach wygrywa WZKiS na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem 70% respondentów zadowolonych z zajęć praktycznych oraz 60% czujących dobre przygotowanie do wejścia na rynek pracy.
Ocena zajęć praktycznych na Wydziale Filozoficznym oraz UMCS jest podobna, chociaż 6% wygrywa UMCS. Przygotowanych do pracy w zawodzie czuje się tylko 50% studentów Wydziału Filozoficznego, tymczasem UMCS nie odbiega za bardzo od wyniku WZKiS. Warto jednak pamiętać o wynikach rankingu „Perspektywy” i preferencji pracodawców, którzy chętniej wybiorą absolwentów prestiżowego UJ niż UMCS. Na ostatnim miejscu UŚ, z którego tylko 25% studentów czuje się dobrze przygotowywanych do rozpoczęcia pracy po studiach.
Od świeżaka do absolwenta
Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym wynikom – czy opinie studentów zmieniają się w trakcie studiów? Spójrzcie do poniższej tabeli:
Jak wynika z powyższej tabeli – średnie opinie osób z trzech analizowanych uczelni nie zmieniły się tak bardzo pomiędzy początkowym a końcowym etapem studiów. U studentów ostatnich lat widać obniżenie optymizmu co do właściwego przygotowania do pracy w wybranym obszarze specjalizacji (z 65% do 52%). Ciekawe różnice wychodzą jednak kiedy spojrzymy na wyniki poszczególnych uczelni.
Analizując wyniki studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego można zaobserwować, że zadowolenie z poziomu zajęć zarówno praktycznych i teoretycznych spada wraz ze studenckim doświadczeniem. Odwrotnie przedstawia się wynik studentów z UMCS, z tym, że widać ogromną przepaść między liczbą studentów z pierwszych lat – 33 osoby, a tych z lat ostatnich 9 osób, trudno tu więc o jednoznaczne konkluzje.
Interesujący może wydawać się fakt, że gdy podzieliliśmy studentów na pierwsze i ostatnie lata studiów, różnice między Wydziałem Filozoficznym i WZKiS nieco się odwróciły. Co prawda nadal widać przewagę WZKiS pod kątem zajęć praktycznych, ale uwidoczniła się wyraźna przewaga Wydziału Filozoficznego pod kątem teorii, zarówno na niższych jak i wyższych latach. Ponadto na obu wydziałach UJ spadł procent osób optymistycznie patrzących w swoją zawodową przyszłość, jednak na ostatnich latach więcej studentów psychologii ogólnej widzi ją jako dobre przygotowanie do dalszej pracy. Wciąż jest to jednak niewiele ponad 50%.
Najbardziej nastroje zmieniają się na Uniwersytecie Śląskim – pozytywnie ocenia swoje przygotowanie do pracy 40% studentów pierwszych lat, ale już tylko 9% studentów lat ostatnich i absolwentów.
To gdzie na tę psychologię?
W naszej ankiecie do tej pory wzięli udział studenci jedynie z czterech uniwersytetów oferujących psychologię. Badanie trwa, jest rozszerzane na studentów innych uczelni. Ponadto nasza kolejna ankieta będzie doprecyzowywała temat ścieżek specjalizacji w obszarze psychologii – wierzymy, że takie porównanie pomoże Wam w wyborze najodpowiedniejszej uczelni.
W artykule odniosłam się tylko do części danych uzyskanych z ankiet. Ciekawostką może być fakt, że ogromna większość respondentów, niezależnie od roku studiów i oceny zajęć praktycznych napisała, że najbardziej brakuje im na studiach zajęć praktycznych, praktyki, spotkań z praktykami.
Jakie są więc ostateczne wnioski? Okazuje się, że studenci są podobnie zadowoleni z zajęć teoretycznych i praktycznych na porównywanych uniwersytetach. Ocena poziomu zajęć obniża się wraz ze zbliżającą się perspektywą zakończenia studiów i podjęcia pracy. Może to wynikać z tego, że studenci ostatnich lat zaczynają zdawać sobie sprawę, że nawet atrakcyjnie prowadzone zajęcia mogą nie dać się tak łatwo przełożyć na praktykę zawodową. Większość uważa, że praktyki brakuje.
Z raportu perspektyw wynika, że zarówno w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie czy Gdańsku są uczelnie, na których warto studiować psychologię. Każdy może znaleźć miejsce, które najbardziej mu odpowiada. Aspektem praktyki najlepiej zająć się samemu – im więcej praktyki zawodowej zdobędziemy w trakcie studiów, tym łatwiejszy i pewniejszy start po zdobyciu dyplomu.
Już od początku roku akademickiego startujemy z kolejną edycją PsychoCzwartków – czyli darmowych warsztatów dla studentów psychologii, które są świetną okazją do zdobywania i ćwiczenia praktycznych umiejętności cennych w zawodzie psychologa. Do tej pory PsychoCzwartki zagościły już w Krakowie i Katowicach, ale bardzo możliwe, że od następnego roku, dołączą kolejne miasta. Żeby być na bieżąco śledź nas koniecznie na funpage’u lub zapisz się do newslettera.
Jeśli wiesz jaką specjalizację wybrać warto kierować się właśnie tym kryterium, gdyż dość mocno różnicuje ono dostępne uniwersytety. Wybór uczelni ze względu na ścieżkę postaramy się ułatwić omawiając wyniki kolejnych ankiet. Zanim jednak je uzyskamy zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu i zobacz gdzie możesz pracować po psychologii.
Źródła:
Źródła:
http://www.perspektywy.pl/RSW2015/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-spoleczne/psychologia