Co wyróżnia osoby, które osiągają sukces w sporcie od tych, które zostają na przeciętnym poziomie? W jaki sposób możliwe jest utrzymanie motywacji do codziennych, żmudnych i męczących treningów? Czy możemy nauczyć się czegoś od gwiazd sportu oglądanych na światowych arenach?



Ucz się od mistrzów
Obserwując sportowców podczas zawodów odczuwamy podziw, chętnie kibicujemy, ale czy zastanawiamy się jaki wysiłek i praca stoją za ich wynikami? Szczególnie, że osiągnięcie mistrzowskiego poziomu wiąże się z wykonaniem pełnym lekkości, pozbawionym oznak trudu. Nie widać niezliczonych godzin własnej pracy przygotowawczej, która pozwala na osiągnięcie perfekcji w ruchu trwającym często zaledwie kilka sekund. Skąd więc przyszli mistrzowie czerpią motywację do wykonywania stale tych samych ćwiczeń, do poświęcania wielu godzin i lat, by doskonale opanować każdy ruch? Istnieją pewne cechy, które wyróżniają topowych sportowców, a jednocześnie mogą być z powodzeniem wdrożone do codziennego życia każdego, kto chce osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie.
Droga do celu
Chcesz osiągnąć sukces - to znaczy co konkretnie? Jeśli chcesz po prostu być „człowiekiem sukcesu” to prawdopodobnie nim nie zostaniesz. Aby rozpocząć drogę we właściwym kierunku trzeba obrać konkretny cel. W sporcie celem często jest zdobycie pierwszego miejsca w zawodach wysokiej rangi specyficznych dla dyscypliny, na przykład w tenisie to może być wygranie jednego z Wielkich Szlemów. Oczywiście cele mogą się zmieniać, ewoluować w zależności od aktualnego poziomu naszych umiejętności, czy bardziej ogólnie w zależności od posiadanych zasobów. Pozostając w temacie tenisa – początkujący gracz powinien zacząć od mniejszych, bardziej realnych do zrealizowania celów – tak zwanych celów pośrednich. W przyszłości poprzez wspinanie się po drabinie rankingu tenisistów doprowadzą go one na korty turniejów wielkoszlemowych gdzie będzie miał większe szanse na zrealizowanie głównego i przewodniego celu, który prowadził go przez wiele lat. Cele pośrednie w przypadku długoterminowych celów głównych są bardzo ważne ponieważ pełnią funkcję motywatorów – odpowiednio dobrane pod kątem trudności dają okazję do osiągania małych sukcesów i podnoszą wiarę we własne umiejętności oraz możliwość realizacji celu głównego. Po drodze do realizacji tego marzenia czeka wiele przeszkód, porażek, trudnych emocji, jednak aby osiągnąć swoje zamierzenia nie wolno tracić swojego celu z oczu, ani rezygnować kiedy pojawią się problemy.
Wytrwałość
Oczywiste wydaje się, że aby osiągnąć sukces nie wystarczy sam cel. Konieczna jest wytrwałość w dążeniu do niego. Cel jest drogowskazem, punktem odniesienia, który pozwala w każdym momencie określić jak daleko jesteśmy, w którą stronę powinniśmy się kierować. Tym, co wyróżnia wybitnych sportowców jest stałe odnoszenie się do tego drogowskazu. Kiedy ponoszą porażkę podnoszą głowę i spoglądają na swój cel zastanawiając się co zrobić inaczej, aby następnym razem się do niego przybliżyć. Niektórych zniechęcają codzienne żmudne i męczące treningi, oczekują szybkich efektów przy małym nakładzie pracy. Niestety droga na szczyt rzadko jest łatwa, więc takie osoby przy kolejnym rozczarowaniu po prostu rezygnują. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne – nigdy nie trać tego z myśli, zamiast zniechęcać się przeszkodami – przygotuj się na nie, bo one wystąpią na pewno. Nie rezygnuj w momencie porażki, ale zastanów się co możesz zrobić inaczej – wyciągnij lekcję na przyszłość, jak robią to wielcy mistrzowie. Każdy doświadcza trudności na drodze do swoich celów i ma chwile zwątpienia, jednak ważne jest co zrobisz, gdy ta chwila minie – będziesz kontynuował swą drogę czy zawrócisz? Zastanów się jak postąpiła by osoba, którą podziwiasz.