Piękna, ale smutna – na poprawę humoru
Co robisz kiedy dopada Cię zły nastrój? Czy zdarza Ci się wtedy słuchać dopasowanej do Twojego samopoczucia muzyki – spokojnej i smutnej? Jeśli tak, to nie jesteś jedyny. Grupa psychologów z uniwersytetów w Kent i Limerick potwierdziła, że ludzie w smutnym humorze sięgają po smutne melodie. Jednak taki wybór niekoniecznie musi pogłębić kiepski nastrój. Smutne osoby, które słuchały muzyki postrzeganej przez nich jako piękna osiągały poprawę humoru, mimo że melodie same w sobie były smutne. Skądinąd wiadomo, że doświadczenie piękna w różnej postaci pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Muzyczna terapia
Odpowiednia muzyka może nie tylko poprawić chwilowy nastrój, ale także wywoływać długofalowy efekt terapeutyczny. Badacze z Queen’s University w Belfaście przeprowadzili 3-letnie badania na 251 dzieciach i młodzieży z problemami behawioralnymi i emocjonalnymi. Odkryli, że muzykoterapia nie tylko pomogła znacząco zredukować depresję, ale także przyczyniła się do podniesienia samooceny badanych. Ponadto dzieci poddane muzykoterapii, w porównaniu do tych, które otrzymywały tylko podstawową opiekę, poprawiły zdolności wzajemnego porozumiewania się z innymi. Badanie pod przewodnictwem profesora Sama Portera było największym do tej pory badaniem nad korzyściami muzykoterapii dla tak wrażliwej grupy jaką są dzieci i młodzież.
Muzyka mocy
To jeszcze nie wszystkie korzyści jakie może przynieść słuchanie muzyki. Czy zauważyłeś, że niektórzy sportowcy tuż przed startem w zawodach w słuchawkach na uszach bujają głową w rytm muzyki lub z zamkniętymi oczami wczuwają się w melodię? Dennis Hsu z Kellogg School of Management w Northwestern University oraz jego koledzy zwrócili na to uwagę i postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Zainteresowało ich czy muzyka może faktycznie zmienić psychiczne nastawienie słuchającego. W serii eksperymentów zbadali w jaki sposób muzyczne kawałki o niskiej mocy i wysokiej mocy oddziałują na poczucie mocy słuchającego oraz trzy związane z nim konsekwencje behawioralne i psychologiczne: myślenie abstrakcyjne, iluzję kontroli oraz pragnienie inicjowania działania w sytuacjach rywalizacyjnych. Okazało się, że „mocne” kawałki (m.in. „We will rock you”) nie tylko wywoływały poczucie mocy na poziomie nieświadomym, ale także wszystkie trzy wspomniane konsekwencje. Badacze wykluczyli wpływ tekstów piosenek na ten efekt. Dodatkowe badanie wykazało, że utwory o wysokim poziomie basu wywołują uczucia dominacji i mocy.
Muzyka na każdą okazję
Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor wybierz muzykę, która - chociaż smutna - zachwyci Cię swoim pięknem. Kiedy natomiast chcesz wykrzesać z siebie siłę i motywację sięgnij po mocny kawałek z wyraźnym basowym brzmieniem.