Odpoczywaj efektywnie
Czy potrafisz się w pełni odprężyć? Kiedy odpoczywasz czujesz ulgę i napływ nowej porcji energii? Jeśli odpowiedziałeś „nie” to warto zastanowić się jaki sposób relaksu będzie dla Ciebie najbardziej optymalny i efektywny. Istnieje wiele form odrywania się od codziennych obowiązków, jednak nie wszystkie działają na każdą osobę tak samo. Czy wykorzystujesz poniższe metody: drzemka, czytanie książki, gra komputerowa, hobby, muzyka, sport, relaksacja, serial, spacer? Jaki wpływ mają na Twoje samopoczucie? Które z nich dodają Ci energii, a które ją zabierają? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie formę odprężenia. Poniżej mała podpowiedź.
Odpoczynek aktywny czy bierny?
Zaangażowanie w aktywność fizyczną lub ulubione hobby, ze względu na wytwarzające się w Twoim organizmie hormony – takie jak adrenalina i endorfiny, może przynieść Ci świeżą dawkę pozytywnej energii na resztę dnia. Jeśli jednak przesadzisz z wysiłkiem – efekt może być odwrotny, długotrwała i wymagająca aktywność może sprawić, że dopiero po niej odpoczynek będzie konieczny.
Spacer to oczywiście forma aktywności fizycznej, ale koniecznie na świeżym powietrzu. Tutaj dodatkową korzyścią jest dotlenienie organizmu, dlatego warto połączyć go ze świadomym, głębokim oddychaniem. Dzięki spokojnemu spacerowaniu osiągniesz odprężenie, a tlen odżywiający komórki pomoże zregenerować organizm. Ponadto oglądanie pięknych widoków sprawi, że efekt „ładowania naszych baterii” będzie zwielokrotniony. Doświadczanie piękna ma na nasz układ hormonalny podobny wpływ co hobby czy sport.
Zmęczeni pracą lub codziennymi obowiązkami czasem najchętniej korzystamy z drzemki. To świetny sposób na odpoczynek i nabranie sił…pod warunkiem, że drzemka jest odpowiedniej długości. Optymalny czas pozwalający osiągnąć regenerację energii to ok. 15-30 minut, ale niektórzy odczuwają korzyści już po 5-10 minutach drzemania. Natomiast powyżej 30 minut istnieje ryzyko wejścia w sen głęboki, a wybudzenie się w tej fazie będzie wiązało się z poczuciem zmęczenia i potrzebą spożytkowania dodatkowej energii, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. Aby najlepiej skorzystać z drzemki zapewnij sobie wygodne i ciche miejsce odpoczynku, w którym przez ten krótki czas nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz wykorzystać spokojną muzykę, by oderwać się od dźwięków otoczenia.
I jeszcze dwa zdania o odpoczynku przed ekranem telewizora czy komputera – sposób na „niemyślenie” albo wyżycie emocji może i dobry, ale…te aktywności prowadzą raczej do zmęczenia niż odpoczynku. Przede wszystkim podczas oglądania telewizji czy grania męczą się oczy, a to wywołuje uczucie ogólnego zmęczenia. Ponadto szybko zmieniające się obrazy i dźwięki wpływają niekorzystnie nie tylko na oczy, ale także na mózg, który musi te napływające informacje i sygnały przetwarzać.
Wybierz najlepszy sposób relaksu dla siebie. Pamiętaj o prostej zasadzie: najlepszym odpoczynkiem od pracy fizycznej jest aktywność umysłowa lub odpoczynek bierny, a od pracy umysłowej – aktywność fizyczna.