Nowa metaanaliza badań prowadzona pod hasłem "Neuroobrazowanie miłości", kierowana przez Stephanie Ortigue z Uniwersytetu Syracuse ujawnia, że zakochanie może wywołać nie tylko uczucie euforii, podobne do efektów zażywania kokainy, ale aktywuje również intelektualne obszary mózgu.
Naukowcy odkryli ponadto, że zakochanie zajmuje człowiekowi zaledwie około jednej piątej sekundy.
Pożądanie
Dotychczas wiadomo było, że miłość i seks aktywują układ limbiczny, czyli emocjonalne centrum mózgu. Najnowsze wyniki sugerują jednak, że są to zjawiska znacznie bardziej wyrafinowane i intelektualne, niż myśleliśmy. Skany mózgów ludzi doświadczających uczucia pożądania seksualnego wykazały, że prócz obszarów wizualnych i emocjonalnych, nastąpiła aktywacja w rejonie mózgu uczestniczącym w złożonych procesach poznawczych. Miłość może zatem sprawić, że staniesz się mądrzejszy, pomagając szybciej przetwarzać informacje i skraca czas reakcji.
Dwanaście obszarów mózgu
Wyniki zespołu Ortigue wskazują, że kiedy człowiek się zakochuje, dwanaście różnych obszarów mózgu pracuje w zgranym zespole, aby uwolnić wywołujące euforię substancje chemiczne, takie jak dopamina, oksytocyna, adrenalina i wazopresyna. Uczucie pożądania wpływa również na zaawansowane funkcje poznawcze.
Można tu zaobserwować ciekawą dynamikę: najpierw następuje aktywacja w obszarze wzrokowym, a następnie w regionie skroniowo-ciemieniowym, który jest zaangażowany w umysłowe reprezentacje, metafory i obraz własnego ciała. Następnie z powrotem angażuje się obszar wizualny.
Wszystko przebiega bardzo szybko. W ciągu 200 milisekund nasz mózg wie, czy kogoś pragniemy, dużo wcześniej, zanim my to sobie uświadomimy.
Motyle w brzuchu
Ustalenia prowokują do zadania pytania: "Czy zakochujemy się sercem, czy mózgiem"?
"To jest podchwytliwe pytanie", odpowiada Ortigue". Chciałbym powiedzieć, że mózgiem, ale serce jest również powiązane, ponieważ złożone zjawisko miłości jest tworzone zarówno przez procesy odgórne (z mózgu do serca), jak i odwrotne. Przykładowo, aktywacja w niektórych częściach mózgu może wygenerować stymulacje do serca czy motyle w żołądku. Niektóre objawy czasami odczuwane jako przejaw serca mogą pochodzić z mózgu".
Czynnik wzrostu nerwów
Inni badacze odkryli, że u niedawno zakochanych ludzi wzrasta poziom tak zwanego czynnika wzrostu nerwów (NGF). Jest to białko, która pobudza komórki nerwowe do wzrostu, zapobiega śmierci neuronów i stymuluje ich działanie. Zatem, można powiedzieć, że miłość w pewien sposób odżywia nasz mózg.
Chory z miłości
Odkrycia te mają istotne znaczenie dla neurologii i badań w zakresie zdrowia psychicznego, bo kiedy miłości się nie powiedzie, jest to istotną przyczyną emocjonalnego stresu i depresji.
"To kolejna sonda zapuszczona do mózgu i do umysłu pacjenta", mówi Ortigue. "By zrozumieć, dlaczego zakochują się w sobie i dlaczego są tak załamani". Dzięki zidentyfikowaniu części mózgu stymulowanych przez miłość, lekarze i terapeuci mogą lepiej zrozumieć ból pacjentów chorych z miłości i opracować nowe metody terapii.