Dzięki współczesnej nauce wiemy, że miłość mieszka w mózgu, nie w sercu (chociaż brzmi to mało romantycznie). Ale w którym miejscu w mózgu i czy w tym samym, co pożądanie seksualne?
Najnowsze międzynarodowe badanie prowadzone przez Uniwersytet Concordia jest pierwszym przedsięwzięciem pozwalającym nakreślić dokładną mapę tych, jak się okazuje, ściśle powiązanych uczuć. "Nikt dotąd nie połączył tych uczuć, aby sprawdzić wzór aktywacji", mówi Jim Pfaus, profesor psychologii na Uniwersytecie Concordia. "Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać - mogło okazać się, że to dwa całkowicie oddzielne doznania. Okazuje się, że miłość i pożądanie aktywują specyficzne, ale powiązane obszary w mózgu".
Pfaus wraz z kolegami z USA i Szwajcarii przeanalizowali wyniki 20 różnych badań, które sprawdzały aktywność mózgu u osób, które wykonywały różne zadania, takie jak przeglądanie zdjęć erotycznych lub fotografii przedstawiających ich bliskie osoby. Łącząc dane naukowcy byli w stanie stworzyć pełną mapę miłości i pożądania w mózgu.
Miłość i pożądanie
Okazało się, że dwie struktury mózgu w szczególności, wyspa i ciało prążkowane, są odpowiedzialne za rozwój pożądania seksualnego w uczucie miłości. Wyspa jest częścią kory mózgowej położoną głęboko w obszarze między płatem skroniowym a płatem czołowym. Natomiast prążkowie znajduje się w pobliżu przodomózgowia.
Miłość i pożądanie aktywują dwa różnych obszary w prążkowiu. Powierzchnia aktywowana przez pożądanie seksualne jest zazwyczaj aktywowana przez bodźce, które są z natury przyjemne, takie jak seks czy jedzenie. Powierzchnia aktywowana przez miłość jest zaangażowana w procesy warunkowania, przez które pewne bodźce w połączeniu z nagrodą lub przyjemnością uzyskują nową, autonomiczną wartość. Tak więc, chociaż uczucia pożądania i miłości są przetwarzane w innych miejscach w prążkowiu, uczucia pożądania seksualnego mogą rozwinąć się w miłość.
Pfaus wyjaśnia: "Miłość jest właściwie nawykiem, który powstaje z pożądania, jeśli pragnienie jest nagradzane. To działa w ten sam sposób w mózgu, jak kiedy ludzie uzależniają się od narkotyków".
Serce i rozum
Fakt, że miłość może być nawykiem, nie jest koniecznie zły. Miłość aktywuje różne szlaki w mózgu, które są zaangażowane w monogamię i łączenie par. Niektóre obszary w mózgu są w rzeczywistości mniej aktywne, gdy osoba czuje miłość, niż gdy czują pożądanie. "Podczas gdy pragnienie seksualne ma bardzo konkretny cel, miłość jest bardziej abstrakcyjna i złożona, więc jest mniej zależna od fizycznej obecności kogoś innego", mówi Pfaus.
Według Pfausa, neuronauka poznawcza pozwoliła na głębokie zrozumienie, gdzie inteligencja i rozwiązywanie problemów znajdują się w mózgu, ale jest jeszcze wiele do odkrycia, jeśli chodzi o miłość. "Widzę tę publikację jako fundament"-mówi- "mam nadzieję, że więcej badań z zakresu neuronauki da nam lepsze wyobrażenie o tym, gdzie znajduje się miłość w mózgu".