Mężczyźni zaangażowani w związki zachowują większą odległość między sobą a nieznaną kobietą, którą uważają za atrakcyjną po podaniu hormonu oksytocyny, wynika z badania opublikowanego w listopadowym numerze „The Journal of Neuroscience”. Poczynione odkrycia sugerują, że oksytocyna może wspomagać wierność w monogamicznych związkach.
Oksytocyna
Oksytocyna odgrywa istotną rolę w wywoływaniu porodu i sprawowaniu opieki nad potomstwem. Ów hormon, który jest wytwarzany w obszarze mózgu zwanym podwzgórzem, bierze także udział w tworzeniu związków społecznych. U ludzi i innych zwierząt, to mózgowe chemikalium jest znane ze wspomagania więzi między rodzicami i dziećmi, a także wewnątrz pary. Dodatkowo, wcześniejsze badania wykazały, że oksytocyna zwiększa zaufanie do ludzi. Jednakże, naukowcy dążyli do określenia, jaką, jeśli w ogóle, rolę gra oksytocyna w utrzymywaniu monogamicznych relacji międzyludzkich.
W omawianym badaniu, prowadzony przez René Hurlemann, MD, PhD, z Uniwersytetu w Bonn, naukowcy odkryli, że mężczyźni, którym podawano oksytocynę, zaangażowani w związki, trzymali większy dystans, gdy zbliżała się do nich lub podchodziła nieznana kobieta, którą uważali za atrakcyjną, w porównaniu do mężczyzn, którzy otrzymali placebo. W przeciwieństwie do tego wzorca, oksytocyna nie miała wpływu na mężczyzn samotnych.
"Poprzednie badania zwierząt, nornic preriowych, pozwoliły zidentyfikować oksytocynę jako główny klucz do wierności w monogamicznych związkach zwierząt" powiedział Hurlemann. "Teraz oferujemy pierwszy dowód, że oksytocyna może odgrywać podobną rolę u ludzi".
Badania
Badacze podawali oksytocynę lub placebo przez spray do nosa grupie zdrowych, heteroseksualnych mężczyzn. Czterdzieści pięć minut później, mężczyźni byli wprowadzani do kobiety eksperymentatora, którą później opisali jako "atrakcyjną". Gdy eksperymentatorka przemieszczała się, mężczyźni byli poproszeni o wskazanie, kiedy znajdowała się na "idealną odległość ", jak również, kiedy czuli się " nieco niewygodnie".
Ponieważ wiadomo, że oksytocyna zwiększa zaufanie do ludzi, spodziewaliśmy się, że mężczyźni pod wpływem tego hormonu pozwolą, aby kobieta eksperymentator podeszła jeszcze bliżej, ale stało się przeciwnie" powiedział Hurlemann. Naukowcy odkryli, że oksytocyna wpływała na ludzi zaangażowanych w relację, ale nie na singli, tak, by zachowali większą odległość (10-15 cm) między sobą a kobietą.
Wpływ oksytocyny na monogamicznych mężczyzn był taki sam, niezależnie od tego, czy eksperymentatorka utrzymywała kontakt wzrokowy, czy też odwracała wzrok. Oksytocyna nie miała też wpływu na postawę mężczyzn wobec kobiety - zarówno ci, którzy otrzymali oksytocynę, jak i placebo oceniali eksperymentatorkę jako równie atrakcyjną.
W oddzielnym eksperymencie badacze stwierdzili, że oksytocyna nie miała wpływu na dystans utrzymywany pomiędzy mężczyznami a eksperymentatorem-mężczyzną".
Wiemy, że u monogamicznych nornic preriowych oksytocyna odgrywa ważną rolę w tworzeniu się więzi wewnątrz pary," powiedział Larry Young, dr, ekspert oksytocyny w Emory University, który nie brał udziału w omawianym projekcie".
Badanie to sugeruje, że ogólna rola oksytocyny we wspomaganiu zachowań monogamicznych jest zachowana od gryzoni do człowieka".
Badanie to zostało sfinansowane przez Ministerstwo Innowacji, Nauki, Badań i Technologii w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (MIWFT) i Uniwersytet w Bonn.
Źródło: Society for Neuroscience