Rzucenie palenia często wymaga podjęcia kilku prób. Palacze nie powinni czuć się zawstydzeni lub osamotnieni z powodu swoich niepowodzeń podczas wychodzenia z nałogu – nikotyna jest silnie uzależniającą substancją, zaś zespół abstynencyjny wywołany jej brakiem niesie wiele nieprzyjemnych doznań. Kiedy dodamy do tego uzależnienie psychiczne spowodowane faktem, że papierosy zazwyczaj są narzędziem pomagającym w radzeniu sobie ze stresem bądź sprzyjają integracji społecznej, łatwiej zrozumieć ich nagradzające działanie.
Poniżej przedstawiamy 10 prostych sposobów, jak pomóc sobie w rzucaniu palenia:
1. Przygotuj się mentalnie na pożegnanie z nałogiem. Zrób listę powodów, które skłaniają Cię do rzucenia palenia i czytaj ją często. Postaraj się znaleźć jak najwięcej uzasadnień tego przedsięwzięcia (zdrowotnych, finansowych, wychowawczych), które pozwolą podtrzymać Twoją motywację na odpowiednio wysokim poziomie.
2. Wybierz konkretną datę rzucenia palenia, niech to nie będzie kolejne „jutro”. Pozbądź popielniczek i zapalniczek oraz wszystkich papierosów. Wyrzuć przedmioty, które kojarzą Ci się z nałogiem.
3. Nie pozwalaj innym palić w Twoim samochodzie czy mieszkaniu. Jest to zdrowsze dla otoczenia a Tobie pomoże oprzeć się pokusie. Wyznaczysz w ten sposób swoją prywatną strefę „bez dymka”.
4. Uzyskaj od innych pomoc i zachętę do wytrwania w abstynencji nawet w kryzysowych momentach. Zaangażuj w rzucanie palenia swoją rodzinę, przyjaciół i współpracowników, opowiedz im o swoim postanowieniu i poproś o wsparcie. Będzie to rodzaj kontraktu społecznego, który utrudni Ci wycofanie się z podjętej akcji.
5. Postaraj się o towarzysza, kogoś, kto będzie rzucał palenie w tym samym czasie, co Ty. Możesz też znaleźć kogoś, kto przeszedł już taką próbę i zakończył ją sukcesem, aby z nim porozmawiać, uzyskać wsparcie i zrozumienie. Wspólnota doświadczeń buduje silne więzy pomiędzy ludźmi.
6. Zauważ, co wyzwala Twoje pragnienie sięgnięcia po papierosa. Być może jest to alkohol, poranna kawa czy odczuwany stres. Trzeba teraz, byś określone czynności czy sytuacje oddzielił od nałogu i nauczył się ich od nowa. Na początku z pewnością będzie Ci dotkliwie brakowało doznań czy rytuałów związanych z paleniem. Pamiętaj jednak, Twój układ nerwowy nieustannie się uczy i przystosowuje do nowych sytuacji – przyzwyczaisz się.
7. Rozważ użycie substytutów nikotyny w postaci plastrów, gum czy pastylek. Badania pokazują, że preparaty tego typu mogą podwoić Twoje szanse na sukces.
8. Ułatwiaj sobie radzenie z tą trudną sytuacją. Pij dużo wody, aby łagodzić pragnienie. Zadbaj o ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą Ci rozładować stres i napięcie w inny niż dotychczas sposób. Bądź dla siebie wyrozumiały.
9. Odwracaj swój umysł od palenia i rzeczy z nim związanych. Zaangażuj swoją uwagę w wykonywanie prostych zadań. Jeśli zaczniesz intensywnie myśleć o paleniu - wyjdź na spacer, zadzwoń do przyjaciela, idź do kina. Unikaj tylko miejsc i sytuacji, które kojarzą Ci się z nałogiem.
10. Nie łam swojej abstynencji. Trzymaj się z dala od papierosa! Jeśli raz zrobisz wyjątek, najprawdopodobniej zaczniesz palić od nowa. Pamiętaj, im dłużej będziesz się opierał nałogowi, tym Twoje pragnienie zapalenie będzie słabsze. Czas jest Twoim sprzymierzeńcem.