Przedłużająca się zima nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Spędzamy dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, z dala od światła słonecznego, podejmujemy też zbyt mało aktywności na świeżym powietrzu. Nie dziwi zatem fakt, że czujemy się zmęczeni, przygnębieni, zniechęceni. Pamiętajmy jednak, że istnieje szereg naturalnych sposobów na poprawienie sobie nastroju. Poniżej prezentujemy listę naturalnych antydepresantów, które pomogą przetrwać trudy przedwiośnia.
1. Lekka dieta. Wpływ diety na nastrój jest powszechnie znany. Postaraj się jeść lekko i często, kilka razy dziennie, co pozwoli zapobiegać wahaniom poziomu cukru we krwi. Używaj naturalnych substancji słodzących, jak na przykład syrop klonowy, zamiast białego cukru czy słodzików. Możesz również zjeść kawałek gorzkiej czekolady, bowiem kakao nie tylko poprawia samopoczucie, ale też chroni serce, zmniejsza ryzyko udaru, obniża ciśnienie, poprawia cerę.
2. Tryptofan. Zapewne słyszałeś o serotoninie – to substancja, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Nasz organizm produkuje ją z tryptofanu, aminokwasu, który musimy czerpać z pożywienia. Występuje on obficie na przykład w bananach, serach czy produktach sojowych.
3. Magnez i witamina i B6, ta para pozwala redukować stres i korygować jego negatywne skutki, nadto eliminuje uczucie zmęczenia. Zadbaj o optymalny poziom tych składników dla dobra swojego układu nerwowego. Sięgniej zatem po kakao, pestki dyni, ziarna sezamu i produkty zbożowe.
4. Woda! Tak, odwodnienie zdecydowanie pogarsza nasz stan psychiczny. Postaraj się pić około dwóch litrów wody mineralnej dziennie, aby odpowiednio nawodnić i oczyścić organizm, zapobiegając tym samym rozdrażnieniu i osłabieniu. Pamietaj, że woda to podstawowy budulec naszego ciała.
5. Kwasy tłuszczowe omega 3 - chrup orzechy, jedz tłuste ryby. Z badań wynika, że niedobór omega 3 w organizmie zwiększa ryzyko depresji. Nie martw się przesadnie kalorycznością pokarmów, ten rodzaj tłuszczu lubi zarówno nasze serce, jak i nasz mózg.
6. Witamina C to również naturalny antydepresant, czyli lubimy paprykę i owoce cytrusowe, aby nasz organizm mógł produkować noradrenalinę, naturalną substancję pobudzającą aktywność, regulującą poziom uwagi i przytomności.
7.Kwas foliowy, kolejna witamina z grupy B, która korzystnie wpływa na uklad nerwowy. To oznacza, że na talerzu pojawić się powinny szpinak, sałata, brukselka.
8. Więcej światła. Światło słoneczne inspiruje poczucie szczęścia. W przypadku drastycznego braku naturalnego oświetlenia można stosować fototerapię, czyli zabieg naświetlania specjalną lampą, pomocny w leczeniu na przykład depresji sezonowej. Z badań wynika, że fototerapia w niektórych przypadkach to rónie skuteczne leczenie depresji, jak leczenie farmakologiczne.
9. Ćwiczenia fizyczne. Aerobik, taniec, joga, tai-chi. Ruch uwalnia endorfiny, czyli naturalne hormony szczęścia. Ponadto kształtuje sylwetkę i zapobiega otyłości, co zwrotnie również oddziałuje na nastrój. Jeśli ćwiczenia wykonywane są w grupie, dodatkowo możemy korzystać ze wsparcia społecznego, stanowiącego ogromny zasób antydepresyjny.
10. Arteterapia, czyli terapia poprzez obcowanie ze sztuką, twórczością, kreatywnością. Kiedy czytasz książkę, słuchasz muzyki, idziesz do
kina - podejmujesz działania, które mogą wpłynąć na Ciebie kojąco, poprzez oczyszczenie emocjonalne. Jeśli spróbujesz sam coś stworzyć, na przykad napisać czy namalować - odczujesz ulgę związaną z ekspresją swoich uczuć.
11. Dobry sen. Niekiedy to, co bierzemy za zły humor czy wyczerpanie, bywa skutkiem niewyspania. Zadbaj o ten niezwykle ważny aspekt swojego życia.
12. Seks. Tak, to też jest środek antydepresyjny. Zaspokaja nasze głębokie potrzeby nie tylko biologiczne, także psychiczne i społeczne - pragnienia bliskości i przynależności.
13. Na koniec trochę kontrowersyjnie. Kawa. Coraz więcej dowodów naukowych przemawia za tym, że kawa jest silnym środkiem antydepresyjnym. Jak wiadomo, nie należy jej nadużywać. Ale w granicach zdrowgo rozsądku - czemu nie.
Przy stosowaniu tych środków warto przede wszystkim rozważyć, jakie jest źródło naszego złego samopoczucia. Pamiętajmy, że chronicznie obnżony nastrój może być symptomem choroby i konieczna staje się wówczas interwencja specjalisty - psychiatry, psychloga, psychoterapeuty. Pamiętajmy jednak, że czasowe spadki nastroju są naturalne i może nie zawsze należy z nimi walczyć.