Dlaczego Ciało?
Perspektywa postrzegania i umiejscowienia ludzkiego ciała w hierarchii wartości w ciągu ostatnich lat uległa zmianie. Kultura popularna kształtuje określone wzorce dotyczące ciała i cielesności. Media wprowadzają określone standardy tego, jak powinno wyglądać idealne ciało, jak powinno być ubrane oraz jakie są pożądane zachowania by osiągnąć idealny wizerunek.
Różne są także kanony piękna dla kobiet i dla mężczyzn. W przypadku kobiet zaobserwować można dążenie do kształtu ciała jak najbardziej szczupłego (jak najniższa masa ciała, obwód talii, smukła sylwetka), a w przypadku mężczyzn dążenie do ciała jak najbardziej muskularnego (szeroki tors, wąskie biodra).
Różne są także kanony piękna dla kobiet i dla mężczyzn. W przypadku kobiet zaobserwować można dążenie do kształtu ciała jak najbardziej szczupłego (jak najniższa masa ciała, obwód talii, smukła sylwetka), a w przypadku mężczyzn dążenie do ciała jak najbardziej muskularnego (szeroki tors, wąskie biodra).
Okazuje się, że tylko 5 % osób w populacji, jest w stanie osiągnąć propagowany wizerunek ciała. Ekspozycja na standardy dotyczące wyglądu sylwetki sprawia, że mimowolnie porównujemy to jak wyglądamy z tym, co prezentowane jest w mediach, magazynach, reklamach. Nasze porównania skutkują tym, że wielokrotnie odczuwamy niezadowolenie z tego jak wyglądamy i odczuwamy presję do tego, by zmienić wagę i kształt swojego ciała.
Dochodzi do zjawiska, w którym to ciało wyznacza, to kim jesteśmy. Formułuje naszą tożsamość. Przez pryzmat ciała oceniamy naszą wartość. Przez pryzmat ciała kształtujemy swoją samoocenę. Prowadzi to do rosnącego niezadowolenia z własnego ciała, stosowania restrykcji żywieniowych, szeregu ćwiczeń redukujących masę ciała. Działania te w efekcie mogą prowadzić do powstania zaburzeń odżywiania.
Chcemy bliżej przyjrzeć się ciału i przemianom postrzegania cielesności w ostatnich latach z różnych perspektyw, dlatego też serdecznie zapraszamy na I Interdyscyplinarną Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pt. “Ciało, ciału, ciałem“, która odbędzie się 10 czerwca na Wydziale Zamiejscowym w Katowicach, SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.
Tematyka konferencji będzie obejmować kwestie dotyczące ciała i cielesności. Zapraszamy do udziału studentów, doktorantów, psychologów, pedagogów, socjologów, lekarzy, medioznawców oraz osoby, które są zainteresowane problematyką obrazu ciała oraz zaburzeń odżywiania.
Wykład inauguracyjny pt. „Ciało i jego obraz w dobie bycia fit” poprowadzi dr Anna Brytek-Matera. Ekspertami, których będziemy gościć na konferencji będą mgr Magdalena Krupa z Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu, która wygłosi wykład pt. „Wędrówki ciał obcych po sklepieniu niebieskim – cielesność w zaburzeniach odżywiania.” oraz dr Anna Januszewicz z Instytutu Psychodietetyki z Wrocławia, której wykład dotyczyć będzie samokontroli odżywiania się („Samokontrola odżywiania, dlaczego jest tak trudna, od czego zależy i jak ją wzmacniać”).
Zapraszamy do wysyłania abstraktów proponowanych wystąpień czynnych (referat, poster) oraz udziału biernego.
Brytek-Matera, A., Rybicka-Klimczyk, A (2009). Wizerunek ciała w bulimii i anoreksji psychicznej. Difin: Warszawa
Głebocka,A., Kulbalt, J. (2005). Wizerunek ciała. Portret Polek. Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.
Melosik, Z. (2014). Ciało i władza w kulturze instant. Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Implus: Warszawa.
Sakson-Obada, O. (2009). Pamięć ciała. Ja cielesne w relacji przywiązania i w traumie. Difin: Warszawa.