Nieśmiałość można zdefiniować jako skrępowanie lub zahamowanie w sytuacjach społecznych, które przeszkadza w realizowaniu własnych celów interpersonalnych lub zawodowych. Dodatkowo może ona przejawiać się jako małomówność i niezręczność społeczna, jaką wielu z nas odczuwa w nowych sytuacjach, ale może także skrajnie się nasilić i przybrać postać całkowicie blokującego lęku przed ludźmi.
Skrajna nieśmiałość zakłóca coraz więcej aspektów życia, minimalizując społeczne przyjemności, maksymalizując dyskomfort i izolację. Badania pokazują, że aż ponad 50% studentów uważa się za osoby nieśmiałe (Carducci i Zimbardo, 1995). Jak zatem można z nią wygrać?
Skrajna nieśmiałość zakłóca coraz więcej aspektów życia, minimalizując społeczne przyjemności, maksymalizując dyskomfort i izolację. Badania pokazują, że aż ponad 50% studentów uważa się za osoby nieśmiałe (Carducci i Zimbardo, 1995). Jak zatem można z nią wygrać?
Przedstawiamy 10 sposobów na walkę z nieśmiałością:
1. Zrozum swoją nieśmiałość
Zaobserwuj, w jakich sytuacjach daje ona o sobie znać. Potraktuj ją jak niepożądany nawyk, którego pozbycie się wymaga poświęcenia i silnej motywacji.
2. Nie wymagaj od siebie zbyt dużo
Ludzie mają tendencję do porównywania siebie do najbardziej popularnych i przebojowych osób w towarzystwie. Dążymy do tego, by stać się tak samo perfekcyjni, jak podziwi przez nas ludzie. Kiedy nie udaje nam się sprostać temu zadaniu, czujemy się bezwartościowi. Zamiast więc stawiać przed sobą nierealne wymagania, zaakceptuj to, kim jesteś naprawdę.
3. Znajdź swoje mocne strony
Rozwijaj swoje mocne strony, zamiast koncentrować się na słabościach. Znajdź więc to, w czym jesteś dobry i skup się na tym. Bez wątpienia korzystnie wpłynie to na twoje ego, poprawi samopoczucie i będzie kolejnym krokiem do zwalczenia nieśmiałości.
4. Ćwicz umiejętności interpersonalne
W kontaktach międzyludzkich niezwykle istotna jest mowa ciała. Ponieważ tylko raz można zrobić dobre pierwsze wrażenie, warto zaznajomić się z kilkoma wskazówkami: uśmiechaj się, próbuj nawiązywać i utrzymywać kontakt wzrokowy z ludźmi, których spotykasz. Mów pewnie, głośno i wyraźnie, szczególnie kiedy się przedstawiasz lub prosisz o informacje. Cenną radą jest także zmiana postawy: wyprostuj się, trzymaj głowę wysoko, patrz pewnie przed siebie.
5. Skup się na ludziach
Skoncentruj się na tym, co zrobić, by inni czuli się przy Tobie komfortowo – szczególnie osoby, które również mają problem z nieśmiałością. Zamiast myśleć o swojej nieśmiałości, słuchaj uważnie, co ktoś ma do powiedzenia lub zainicjuj interakcję pytaniami.
6. Wizualizacja
Spróbuj zwizualizować sobie idealny scenariusz sytuacji, w której niebawem się znajdziesz. Wyobraź sobie, że jesteś pewną siebie, zadowoloną osobą. Postaraj się odpowiedzieć na takie pytania: jak się wówczas czujesz? Czy coś słyszysz? Czy się ruszasz? Co widzisz? Zaangażuj wszystkie swoje zmysły w ten proces, by urzeczywistnić to wyobrażenie.
7. Zmierz się ze swoim strachem
W chwili napięcia lub niepokoju, odruchowo chcesz opuścić miejsce, które wywołuje w Tobie takie uczucia. Zamiast odchodzić, postaraj się zmierzyć z problemem – następnym razem na pewno będzie latwiej. Przezwycięż swój lęk i potraktuj to jako okazję do wzrostu samoświadomości i rozwoju.
8. Wyciszenie
Zanim znajdziesz się w sytuacji, w której Twoja nieśmiałość daje o sobie znać – wycisz się. Możesz medytować lub wykorzystać każdą inną metodę na zrelaksowanie swojego ciała i umysłu. Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod jest… oddychanie. Kiedy poczujesz, że ogarnia cię niepokój, zamknij oczy i skoncentruj się na swoim oddechu. Nie spiesz się, oddychaj miarowo i spokojnie.
9. Naucz się przyjmować niepowodzenia
Porażki są w naszym życiu nieuniknione i każdy z nas, prędzej czy później, ich doświadczy. Od tych czynników zależy, jak sobie z nimi poradzisz:
- Nigdy nie bierz ich zbyt osobiście.
- Potraktuj takie doświadczenie jak lekcję, dzięki której staniesz się lepszym i silniejszym człowiekiem.
- Nie rozpamiętuj zbyt długo takiego wydarzenia. Zadręczanie się niczego w twoim życiu nie zmieni i nie pozwoli iść na przód.
10. Podejmuj wyzwania
Wyjdź poza swoją granicę komfortu i stopniowo przełamuj kolejne bariery. W nowej sytuacji społecznej postaraj sie zabrać głos i dziel sie swoimi spostrzeżeniami. Jesli brakuje Ci odwagi, możesz poprosić bliską osobę, by Ci towarzyszyła. Grupa zawsze docenia tego, kto wychodzi z inicjatywą i „przełamuje lody”. Nikt po tym nie weźmie Cię za nieśmiałego.
Jeśli właśnie Ciebie dotyczy problem nieśmiałości, mamy nadzieję, że skorzystasz z powyższych wskazówek. Badania tych samych autorów pokazały, że studenci, którzy stosowali się do wyżej wypisanych rad, zaczęli wieść nowe życie pełne swobód i bez cienia nieśmiałości w relacjach z innymi. Jeśli natomiast Ciebie bezpośrednio nie dotyczy to zagadnienie, ale znasz kogoś, kto nieskutecznie walczy z nieśmiałością na co dzień, możesz pomóc przez podzielenie się tymi wskazówkami i przyczynić się do zmiany jego/jej stylu życia na lepszy.