Miara BAC (blood alcohol concentration) służy do określania zawartości alkoholu (etanolu) we krwi człowieka, zazwyczaj w postaci procentów. Im więcej dana osoba pije, tym wyższy jest jej poziom BAC i liczniejsze upośledzenia spowodowane przez alkohol. Poniższe zestawienie ukazuje behawioralne, fizyczne i psychiczne zmiany wywołane przez alkohol na różnych poziomach skali BAC.
Rosnący wpływ alkoholu wraz z podnoszącym się poziomem BAC
Stężenie alkoholu we krwi 0.01 — 0.06 oznacza relaksację, poczucie dobrostanu, utratę zahamowań, obniżoną czujność i radosny nastrój. Jednocześnie następuje upośledzenie w zakresie myślenia, osądu, koordynacji ruchowej i koncentracji.
0.06 — 0.10 - powoduje stępienie uczuć, odhamowanie, ekstrawersję oraz osłabienie przyjemności seksualnej. Pogorszenie funkcjonowania następuje w zakresie reflesu, rozumowania, percepcji głębi i oceny odległości. Pojawiają się zaburzenia widzenia peryferyjnego oraz adaptacji oka do zmian oświetlenia.
0.11 — 0.20 - na tym poziomie dominuje nadmierna ekspresja, huśtawka emocjonalna, nastrój złości lub smutku oraz porywczość. Spada czas reakcji na bodźce, osłąbieniu ulega kontrola motoryczna. Osoba jest oszołomiona i niewyraźnie mówi.
0.21 — 0.29 - otępienie, brak rozumienia sytuacji, osłabienie doznań. Ciężkie upośledzenie motoryczne, utrata świadomości, biała plama w pamięci.
0.30 — 0.39 - ciężka zapaść, nieświadomość, prawdopodobieństwo śmierci. Upośledzenie funkcji pęcherza moczowego, depresja czynności oddechowych, obniżenie tętna.
=> 0.40 - nieświadomość, zaburzenia oddychania, ustanie tętna, śmierć.
Poziom alkoholu w organizmie może być dokładnie zmierzony poprzez badanie krwi, moczu lub w wydychanym powietrzu. Obecnie dopuszczalny limit przy prowadzeniu samochodu w USA to 0.08, dla osób w wieku powyżej 21 lat. To ograniczenie jest podobne do stosowanych w innych krajach, ale istnieją pewne różnice.
Ile można wypić aby zachować BAC na poziomie 0,08?
Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Alkohol wpływa na każdego inaczej. Generalnie ludzie o mniejszej masie ciała osiągają wyższy poziom stężenia alkoholu we krwi szybciej, niż Ci o dużej. Grubsze osoby osiągnąć mogą wyższy poziom szybciej niż szczupłe i umięśnione, a kobiety szybciej niż mężczyźni. Wszystkie te czynniki są związane z ilością wody w organizmie. Im więcej wody w organizmie, tym bardziej rozcieńczony alkohol we krwi (mniejsi ludzie mają mniej wody niż więksi, tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody niż mięśnie, a kobiety zwykle mają wyższy % tkanki tłuszczowej niż mężczyźni).
U przewlekle pijących może rozwinąć się tolerancja na alkohol, pozwalająca im na metabolizowanie alkoholu szybciej i zwiększająca ich odporność na zaburzenia funkcjonowania powodowane przez alkohol.
Ponadto, alkohol może działać inaczej na tę samą osobę w różnych okolicznościach. Jedzenie przed piciem alkoholu opóźnia jego wchłanianie i zmniejsza szczytowy poziom BAC nawet o 40%. Wyczerpanie, choroby i odwodnienie upośledzają zdolność do metabolizowania alkoholu, promując wyższy poziom BAC. Obniżenie nastroju i stres mogą również nasilać działanie alkoholu. Wreszcie, leki reagują z alkoholem, co może powodować poważne komplikacje zdrowotne.
Wypiłeś zbyt wiele – czy można obniżyć BAC?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma magicznych potraw ani napojów, które mogą obniżać poziom alkoholu we krwi. Ćwiczenia i zimny prysznic także nie działają na obniżenie BAC. Poziomy BAC maleje tylko wraz z upływem czasu. Średnio osoba metabolizuje alkohol w ilości jednego drinka (0,5 uncji alkoholu) na godzinę. Zachowanie odstępu pomiędzy drinkami jest dobrym sposobem na zarządzanie poziomami BAC, ponieważ daje ciału czas na metabolizowanie alkoholu, opóźnianiając dalszy wzrost BAC.
Zrozumienie własnego ciała jest pierwszym krokiem w kierunku zapobiegania niebezpiecznemu poziomowi stężenia alkoholu we krwi. Planowanie pozwala mieć pewność, że nie zrujnujesz nocy sobie lub komuś innemu przez wypicie więcej, niż możesz znieść .
Źródło : Adi Jaffe, "All About Addiction"