Czy zdarzyło Ci się kiedyś być dyskryminowanym lub wytykanym za cechę, na którą nie masz wpływu? Może w szkole byłeś wyższy niż inne dzieci, albo wyjątkowo mały? Może z powodu specyficznego kształtu nosa lub odstających uszu jesteś odbierany inaczej nawet w życiu dorosłym? Czy uważasz, że ocenianie ludzi na podstawie biologicznie zdeterminowanych cech jest sprawiedliwe?
Orientacja seksualna to nie jest świadomy wybór, ani choroba, którą należy leczyć. Wpływ na nią ma wiele czynników genetycznych i biologicznych także z życia płodowego. W takiej sytuacji trudno więc uznać, że mamy na nią jakiś większy wpływ. Uświadomienie sobie odmienności swojej orientacji seksualnej jest najczęściej już samo w sobie trudnym doświadczeniem. Dodatkowego ciężaru dodaje piętno społeczne nakładane na homoseksualistów. Jednak kogo tak naprawdę piętnujemy?
Ile znasz homoseksualnych osób? Na czym opierasz swoje osądy i podejście? Wśród ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, podobnie jak wśród heteroseksualnych istnieje duże zróżnicowanie zarówno wyglądu jak i zachowania. I tak, jak nie lubimy wszystkich osób o „normalnej” orientacji, ze względu na ich specyficzne cechy i zachowania, tak nie musimy lubić wszystkich homoseksualistów. Jednak niesprawiedliwością jest ocenianie całej tej grupy osób na podstawie przypisywanych im stereotypowych wzorców zachowań, umacnianych dodatkowo przez różne kreacje filmowe.
Homoseksualny, czyli jaki
Wbrew powszechnym stereotypom nie każdy homoseksualny mężczyzna jest zniewieściały i nie każda homoseksualna kobieta – męska i twarda. Nie wszyscy homoseksualiści biorą udział w paradach zakładając na siebie prowokacyjne stroje. Nie jest tak łatwo ocenić, że mamy do czynienia z osobą homoseksualną. Wyobraź sobie, że poznajesz na imprezie świetną osobę, dogadujecie się wspaniale, jak bratnie dusze – mimo że rozmawiacie ze sobą pierwszy raz. W trakcie wieczoru okazuje się, że Twój rozmówca ma odmienną orientację seksualną - czy zmieniasz o nim zdanie? Czy cały wspólnie spędzony, znakomity wieczór puszczasz w niepamięć? A gdyby Twój najlepszy przyjaciel okazał się gejem lub lesbijką czy zakończyłbyś przyjaźń?
Nie odbierajmy homoseksualistom prawa do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – doświadczania tolerancji, akceptacji i szacunku należnego każdemu człowiekowi.