Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Próbowałaś już rozmaitych diet, ale ciężko Ci było wytrwać w nich do końca? Kiedy udało Ci się coś zrzucić zaraz znów przybierałeś na wadze? Takie doświadczeniana pewno nie motywują Cię do dalszych prób i działania. Kolejne niepowodzenia osłabiają Twoją wiarę w siebie i swoje możliwości. Nie poddawaj się jednak i nie bądź dla siebie zbyt surowy! Zmiana utrwalonych nawyków żywieniowych, czy innych, nie jest łatwa i szybka, wymaga dużo wytrwałości i konsekwencji. Daj sobie prawo do porażek i błędów, w końcu wszyscy je ponosimy.
Zjawisko to jest znane w psychologii społecznej jako ‘samospełniające się proroctwo’. Eksperyment przeprowadzony w 1968 roku przez Rosenthala i Jacobsona pokazuje, iż ludzie nieświadomie zachowują się tak, aby potwierdzić własne ‘schematy myślowe’- czyli przekonania na temat siebie i świata.
Powyższe rozróżnienie to nic inego niż motywacja zewnętrzna i wewnętrzna. Podziału na motywację zewnętrzną i wewnętrzną dokonali Herzberg, Mausner i Synderman w 1957 roku. Motywacja zewnętrzna są to nagrody, takie jak pochwała, podwyżka w pracy, ale również krytyka, czy kara. Motywacja wewnętrzna natomiast to pojawiające się samoczynnie bodźce odwołujące się do naszych osobistych interesów, pragnień, wewnętrzna wartość, która pcha nas do przodu.
Większe znaczenie ma motywacja wewnętrzna, gdyż daje ona bardziej trwałe efekty, wynikające z wrodzonych cech osobowości. Z drugiej strony motywacja zewnętrzna działa szybciej, jednak jej efekty nie są długotrwałe.
Jeśli więc ważysz więcej niż zbyt szczupłe modelki, ale dobrze się czujesz w swoim ciele, po co miałabyś coś zmieniać?
Odkryj źródło problemu
Nadmierne jedzenie, kłopoty z trzymaniem się diety, trudności z utrzymaniem osiągniętej wagi to tylko zewnętrzne objawy leżącego głębiej problemu. Poznanie rzeczywistych przyczyn pomoże Ci zrozumieć swoje dotychczasowe niepowodzenia, być dla siebie bardziej wyrozumiałym i podjąć kolejne, bardziej trafne działanie, z nową energią.Tuczący stres
Jak reagujesz na stres, krytykę, nieprzyjemne wydarzenia – czy masz tendencję do ich „zajadania”? Jedzenie jest bardzo przyjemnym doznaniem, oddziałuje na wszystkie zmysły i ma dużą wartość nagradzającą. Nic więc dziwnego, że wiele osób „zajada” problemy lub jedząc, świętuje sukcesy. Niestety takie działanie wiąże się z krótkotrwałą poprawą nastroju i na pewno nie rozwiązuje problemu, co więcej może dodatkowo obarczyć nas poczuciem winy i niezadowolenia z siebie. Korzystając z pomocy terapeuty możesz rozwiązać ten problem, szukając innych – korzystniejszych i długotrwałych, sposobów radzenia sobie z przykrymi doświadczeniami i odreagowywania negatywnych emocji.Wewnętrzny sabotaż
Jedną z przyczyn niepowodzeń w odchudzaniu, może być wewnętrzne przekonanie: ‘że się nie uda, że i tak nigdy nie schudniesz…” Przekonanie to wcale nie musi być uświadomione, jednak w różnych momentach słabości możesz usprawiedliwiać nim odstępstwa od diety.Zjawisko to jest znane w psychologii społecznej jako ‘samospełniające się proroctwo’. Eksperyment przeprowadzony w 1968 roku przez Rosenthala i Jacobsona pokazuje, iż ludzie nieświadomie zachowują się tak, aby potwierdzić własne ‘schematy myślowe’- czyli przekonania na temat siebie i świata.
Odpowiednia motywacja
Innym istotnym czynnikiem wpływającym na efekty diety jest motywacja. Czasami podejmujemy dietę, bo znajomy też zaczął, bo rodzina sugeruje, że powinniśmy schudnąć. Jednak aby wytrwać w postanowieniu i na stałe zaadaptować się do zdrowego stylu życia potrzebne są ważne dla nas osobiście powody, odpowiednia motywacja i istotne korzyści.Powyższe rozróżnienie to nic inego niż motywacja zewnętrzna i wewnętrzna. Podziału na motywację zewnętrzną i wewnętrzną dokonali Herzberg, Mausner i Synderman w 1957 roku. Motywacja zewnętrzna są to nagrody, takie jak pochwała, podwyżka w pracy, ale również krytyka, czy kara. Motywacja wewnętrzna natomiast to pojawiające się samoczynnie bodźce odwołujące się do naszych osobistych interesów, pragnień, wewnętrzna wartość, która pcha nas do przodu.
Większe znaczenie ma motywacja wewnętrzna, gdyż daje ona bardziej trwałe efekty, wynikające z wrodzonych cech osobowości. Z drugiej strony motywacja zewnętrzna działa szybciej, jednak jej efekty nie są długotrwałe.
Jeśli więc ważysz więcej niż zbyt szczupłe modelki, ale dobrze się czujesz w swoim ciele, po co miałabyś coś zmieniać?