Integracja sensoryczna to sposób, w jaki układ nerwowy przetwarza i łączy informacje obierane przez zmysły. Zaburzenia tego procesu wpływają na całokształt funkcjonowania, co jest szczególnie widoczne u dzieci (choć nie tylko). Terapia bazująca na integracji sensorycznej łączy elementy z zakresu neurologii, fizjologii, rehabilitacji, rozwoju dziecka oraz psychologii, a jej pomysłodawczynią jest Jean Ayres.
Główne założenia
Świat odbieramy za pomocą zmysłów, których systemy są ze sobą powiązane i w trakcie ontogenezy (rozowju organizmu) tworzą połączenia w obrębie mózgu. Wzajemna interakcja różnych zmysłów jest niezbędna do prawidłowej interpretacji sytuacji i adaptacyjnej rakcji. U większości ludzi proces integracji sensorycznej postępuje w sposób naturalny, zgodnie z rozwojem. Kiedy pojawiają się zaburzenia tego procesu, należy spodziewać się problemów na poziomie codziennego funkcjonowania.
Przyczyny zaburzeń
Zaburzenia są spowodowane niewystarczającą komunikacją pomiędzy poszczególnymi zmysłami na poziomie układu nerwowego. Przekłada się to na procesy poznawcze (uwagę), reakcje emocjonalne oraz behawioralne . Najczęstszymi objawami są nadmierna wrażliwość na bodźce sensoryczne (zapachy, smaki, kolory itp.) bądź też daleko posunięta obojętność, prowadząca do poszukiwania ekstremalnych doznań zmysłowych (na przykłąd uderzanie ciałem w twarde przedmioty). Czasem notuje się wahania pomiędzy tymi dwoma biegunami. Częsty jest również brak koordynacji , na przykłąd wzrokowo-ruchowej, co utrudnia proces edukacji. Wśród innych objawów występują często : opóźnienie mowy, wady wymowy, niska samoocena, słaba organizacja zachowania, niezdarność, sztywność poznawcza, ucieczka w świat fantazji, problemy społeczne.
Forma Standardowa terapia trwa od 1 roku do 2 lat, w zależności od głębokości zaburzeń oraz tempa czynionych postępów, które są weryfikowane za pomocą testów wykonaniowych i metod obserwacyjnych. Zwykle badania kontrolne wykonywane są co 3-6 miesięcy. Najczęściej sesje odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają około 45 - 60 minut .
Metoda Terapia polega na zachęcaniu dziecka do określonych aktywności dostarczających stymulacji sensorycznej pod różnymi postaciami, dotyku, przybierania odpowiedniej pozycji ciała, szukania równowagi itp. Stopień trudności ćwiczeń stopniowo wzrasta tak, prowokując coraz wyżej zorganizowe i zaawansowane reakcje. W trakcie terapii preferowane są ukierunkowane zabawy i twórcza inwencja dzieci. Stosuje się również ćwiczenia uzupełniające, niezwiązane bezpośrednio z integracją sensoryczną. Ponadto wpływa się na podniesienie motywacji uczestników.
Mocne strony Terapia integracji sensorycznej jest zazwyczaj dla uczestników przyjemnością. Sala dla dzieci przypomina nieco plac zabaw i jest wyposażona w różnorodny sprzęt rekreacyjny, jak huśtwki, zjeżdżalnie, liny wspinaczkowe. Terapia pod postacią zabawy i prowadzona w takiej atmosferze powoduje wysokie zaangażowanie uczestników i wzmaga ich chęć uczestnictwa.
Ograniczenia Integracja sensoryczna koncentruje się na podnoszeniu podstawowych umiejętności klienta i nie stanowi stricte psychologicznej interwencji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej