Czy stres rządzi Twoim życiem? Jak silnie wpływa na Twoje funkcjonowanie i zdrowie? Przekonaj się wypełniając poniższy test.

Stres wpływa na całościowe funkcjonowanie Twojego organizmu. Oddziałuje na wydzielanie hormonów, które mobilizują organy ciała i mięśnie do specyficznej aktywności i gotowości. Przedłużający się stan alarmowy w organizmie prowadzi do wycieńczenia i może odbić się na stanie fizycznym – różne bóle i dolegliwości oraz psychicznym – objawy emocjonalne, np. wyższa drażliwość czy szybkie zmiany nastroju. Ponadto wpływa dezorganizująco na zachowanie, wywołując np. zaburzenia snu, czy jedzenia. Liczba stresujących zdarzeń jest jednym z wielu czynników oddziałujących na Twój stan zdrowia. Inne kluczowe czynniki to: Twoja subiektywna ocena znaczenia doświadczonych wydarzeń stresowych, indywidualna odporność na stres, styl radzenia sobie ze stresem, cechy osobowości, wsparcie społeczne, aktualny stan zdrowia, czy zasoby materialne.

Spośród przedstawionej poniżej listy stresujących wydarzeń wybierz te, których doświadczyłeś w ciągu ostatnich 12-miesięcy.

Czy stres rządzi Twoim życiem?
 
Ankieta
Płeć

Wiek

Wykształcenie

1/44.
Śmierć współmałżonka.