Depresja wielka - zwana też kliniczną, bądź ciężką. Przyjmuje postać nawracających epizodów. Typowe objawy występują licznie i utrzymują się bardzo uporczywie, nieprzeplatane okresami normalnego nastroju.
Postawienie diagnozy następuje w przypadku, gdy smutek, przygnębienie oraz niezdolność do odczuwania przyjemności trwają przez co najmniej dwa tygodnie, zajmując większą część dnia.
Szczególną odmianą wielkiej depresji jest typ melancholijny – chory wybudza się wcześnie rano i odczuwa znaczne pogorszenie samopoczucia przed południem, nie czuje łaknienia i traci masę ciała.
Fobia specyficzna to silny, uporczywy, chroniczny, trwający minimum pół roku, nadmierny lub nieuzasadniony strach, wywołany przez obecność bądź antycypowanie wystąpienia określonego obiektu lub sytuacji, miejsca czy wydarzenia, które nie stwarzają realnego zagrożenia.
Habituacja- jest to zjawisko polegające na obniżaniu się siły reagowania na podawane nam bodźce w wyniku jego powtarzalności. W procesie habituacji receptory zmysłowe reagują na powtarzający się bodziec i przekazują informacje o bodźcu do niższych ośrodków mózgowych. W klasycznym przekazie informacji sygnał z receptorów zmysłowych trafia do niższych ośrodków mózgowych, a następnie do kory mózgowej, gdzie jest dokonywana synteza informacji. Natomiast w habituacji w wyniku powtarzalności bodźca- proces przekazu sygnału zatrzymuje się na poziomie niższych ośrodków mózgowych.
Zespół lęku uogólnionego charakteryzuje się występowaniem przemożnego, przewlekłego, uporczywego, nadmiernego, nierealistycznego lęku lub obawy zgeneralizowanej na rozliczne sytuacje lub wydarzenia.
Marihuana to substancja psychoaktywna występująca w postaci suszu z liści konopi indyjskich, często z dodatkiem łodyg i nasion. Aktywnym składnikiem marihuany jest THC. Potoczne nazwy: trawa, zioło, joint.
Termin "klient" jest w psychologii stosowany na określenie odbiorcy usług psychologicznych i został przeszczepiony z języka angielskiego. Z założenia ma zastępować słowo "pacjent", które sugeruje chorobę czy zaburzenie, a jak już wiemy, ze wsparcia psychologicznego mogą również korzystać ludzie całkowicie zdrowi.
Nie. Podstawą każdej psychoterapii jest przekonanie, że ludzie zmagający się z problemami psychologicznymi mogą się zmieniać - uczyć się adekwatniejszych zachowań, innej percepcji świata oraz lepszego radzenia sobie z emocjami. Dokonywanie takich zmian nie jest łatwe. Pamiętaj, psychoterapia to praca. Nie da się jej przeprowadzić bez Twojej woli, motywacji i chęci.
Weryfikujemy kwalifikacje specjalistów, którzy zakładają profile na naszym portalu. Oznacza to, że osoba, która okaże dokument poświadczający jej uprawnienia do tytułu psychologa, psychoterapeuty itd., bądź udowodni przynależność do organizacji zawodowej ( np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) zostaje wyróżniona symbolem graficznym "profil zweryfikowany". W przypadku centrów terapii prosimy pracodawcę o oświadczenie, że sprawdza kwalifikacje pracowników.
Warsztaty rozwojowe mają na celu pomoc w odkrywaniu i poznawaniu siebie, co pozwala na osiągnięcie własnego potencjału, podniesienie motywacji oraz poprawienie relacji międzyludzkich. Podczas warsztatów uczestnik skupia się na własnej osobie oraz na relacji z innymi. Sposób, w jaki przekazywana jest wiedza podczas warsztatów różni się od przekazywanej wiedzy w ramach szkoleń: w trakcie warsztatów osoba uczestnicy w sposób czynny w zajęciach, dzięki czemu ma szansę na doświadczenie nowych zachowań lub stanów emocjonalnych.
Szkolenia mają na celu poszerzenie wiedzy i specyficznych umiejętności. Skupiają się na uwzględnieniu wiedzy uczestników i poznawaniu nowych metod pracy. Trener przekazuje informacje, uwzględniając czasami ćwiczenia interpersonalne, jednak jest to dodatkowy element szkoleń, w przeciwieństwie do warsztatów, głównym założeniem szkoleń i kursów jest przekazywanie wiedzy intelektualnej, a nie skupianie się na emocjach.
Warsztaty dla par to forma pracy uczestników, która skupia się na poprawie relacji pomiędzy partnerami. Zajęcia odbywają się w grupach, składających się z par. W trakcie zajęć pary czerpią z doświadczeń innych podczas pracy w grupie, jednocześnie pracując w parze ze swoim partnerem, mają okazję do nauki nowych sposobów komunikowania się oraz polepszenia swoich relacji.
Grupy wsparcia to forma spotkań, gdzie uczestnicy dobierają są w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub trudności. Podczas spotkań wymieniają się własnymi doświadczeniami i motywacjami, dzięki czemu stają się inspiracją oraz pomocą dla siebie nawzajem. Grupy wsparcia nazywane są również grupami samopomocowymi lub wzajemnej pomocy.
Terapia grupowa to forma spotkań, gdzie uczestnicy są dobierani w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub problemów. Grupa składa się z 10 do 12 uczestników i jest prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów. Podczas terapii grupowej uczestnicy skupiają się na własnych emocjach oraz na relacji z innymi, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Zadaniem terapeutów jest pogłębianie poruszanych tematów.
Podejście terapeutyczne, w którym uczy się osobę modyfikowania swoich procesów fizjologicznych, nosi nazwę biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbeck)
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej