Syndrom Capgrasa, został pierwszy raz opisany w 1923 roku przez francuskiego psychiatrę – Josepha Capgrasa, którego pacjentka twierdziła, że wszyscy jej bliscy zostali podmienieni przez sobowtórów.
Środki psychoaktywne są to substancje chemiczne, których zażywanie powoduje zmiany samopoczucia oraz zniekształcenie odbioru otaczającej rzeczywistości.
Uzależnienie jest stanem pojawiającym się jako następstwo przyswajania substancji (n.p. alkohol, nikotyna, kokaina) lub podejmowania czynności (hazard), które początkowo sprawiają przyjemność, lecz z czasem stają się przymusowe i mają negatywny wpływ na codzienne życie i obowiązki, takie jak praca, związek, czy nawet zdrowie. Osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy z utraty kontroli nad swoim zachowaniem i problemów, które sprawia zarówno sobie jak i najbliższym.
Uzależnienie fizjologiczne (fizyczne) stanowi wynik biologicznej adaptacji układu nerwowego do obecności danej substancji psychoaktywnej.Oznacza wystąpienie zespołu abstynencyjnego odczuwanego jako szereg dolegliwości fizycznych (np.bóle,biegunka, uczucie zimna, drgawki, wymioty). Leczenie musi zacząć się od detoksykacji, czyli odtrucia.
Alkoholizm-jest psychicznym oraz fizycznym uzależnieniem od alkoholu etylowego, czyli środka spowalniającego funkcjonowanie systemu nerwowego. W małych dawkach alkohol przynosi odprężenie, pozwala przełamać nieśmiałość, sprawia, że czujemy się elokwentni, zabawni, błyskotliwi. W większych uwalnia agresywne impulsy, pozbawia zahamowań, usypia części mózgu odpowiedzialne za zachowania wyższego rzędu, typowo ludzkie. W maksymalnych paraliżuje ośrodki nerwowe powodując śmierć.
Uzależnienie od internetu (siecioholizm) – staje się problemem społecznym, choć nie zostało jeszcze sklasyfikowane jako jednostka chorobowa. Można je zdefiniować jako zaburzenie kontroli impulsów, bez intoksykacji.
Uzależnienie od papierosów – a dokładnie od zawartej w nich nikotyny, która wraz z dymem tytoniowym dostaje się do płuc, gdzie zostaje wchłonięta przez nasyconą tlenem krew i rozpoczyna wędrówkę, by po kilku sekundach dotrzeć do stacji docelowej- do mózgu. Tam powoduje swoistą eksplozję dopaminy, substancji odpowiedzialnej za doznawanie przyjemności (dopamina stoi również za uczuciem romantycznej miłości) oraz noradrenaliny, która powoduje ożywienie i aktywizację organizmu.
Uzależnienie od seksu (seksoholizm)- jest chorobą, która objawia się przymusowymi zachowaniami o charakterze seksualnym, które niosą destrukcyjne skutki dla człowieka i jego otoczenia.
Uzależnienie psychiczne, znane też jako psychologiczne, mimo sugestywnej nazwy ma swoje biologiczne, mózgowe podłoże i jest tak samo realne i szkodliwe jak uzależnienie fizjologiczne, z tą różnicą, że nie prowadzi do intoksykacji (zatrucia) organizmu.
Termin "klient" jest w psychologii stosowany na określenie odbiorcy usług psychologicznych i został przeszczepiony z języka angielskiego. Z założenia ma zastępować słowo "pacjent", które sugeruje chorobę czy zaburzenie, a jak już wiemy, ze wsparcia psychologicznego mogą również korzystać ludzie całkowicie zdrowi.
Nie. Podstawą każdej psychoterapii jest przekonanie, że ludzie zmagający się z problemami psychologicznymi mogą się zmieniać - uczyć się adekwatniejszych zachowań, innej percepcji świata oraz lepszego radzenia sobie z emocjami. Dokonywanie takich zmian nie jest łatwe. Pamiętaj, psychoterapia to praca. Nie da się jej przeprowadzić bez Twojej woli, motywacji i chęci.
Weryfikujemy kwalifikacje specjalistów, którzy zakładają profile na naszym portalu. Oznacza to, że osoba, która okaże dokument poświadczający jej uprawnienia do tytułu psychologa, psychoterapeuty itd., bądź udowodni przynależność do organizacji zawodowej ( np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) zostaje wyróżniona symbolem graficznym "profil zweryfikowany". W przypadku centrów terapii prosimy pracodawcę o oświadczenie, że sprawdza kwalifikacje pracowników.
Warsztaty rozwojowe mają na celu pomoc w odkrywaniu i poznawaniu siebie, co pozwala na osiągnięcie własnego potencjału, podniesienie motywacji oraz poprawienie relacji międzyludzkich. Podczas warsztatów uczestnik skupia się na własnej osobie oraz na relacji z innymi. Sposób, w jaki przekazywana jest wiedza podczas warsztatów różni się od przekazywanej wiedzy w ramach szkoleń: w trakcie warsztatów osoba uczestnicy w sposób czynny w zajęciach, dzięki czemu ma szansę na doświadczenie nowych zachowań lub stanów emocjonalnych.
Szkolenia mają na celu poszerzenie wiedzy i specyficznych umiejętności. Skupiają się na uwzględnieniu wiedzy uczestników i poznawaniu nowych metod pracy. Trener przekazuje informacje, uwzględniając czasami ćwiczenia interpersonalne, jednak jest to dodatkowy element szkoleń, w przeciwieństwie do warsztatów, głównym założeniem szkoleń i kursów jest przekazywanie wiedzy intelektualnej, a nie skupianie się na emocjach.
Warsztaty dla par to forma pracy uczestników, która skupia się na poprawie relacji pomiędzy partnerami. Zajęcia odbywają się w grupach, składających się z par. W trakcie zajęć pary czerpią z doświadczeń innych podczas pracy w grupie, jednocześnie pracując w parze ze swoim partnerem, mają okazję do nauki nowych sposobów komunikowania się oraz polepszenia swoich relacji.
Grupy wsparcia to forma spotkań, gdzie uczestnicy dobierają są w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub trudności. Podczas spotkań wymieniają się własnymi doświadczeniami i motywacjami, dzięki czemu stają się inspiracją oraz pomocą dla siebie nawzajem. Grupy wsparcia nazywane są również grupami samopomocowymi lub wzajemnej pomocy.
Terapia grupowa to forma spotkań, gdzie uczestnicy są dobierani w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub problemów. Grupa składa się z 10 do 12 uczestników i jest prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów. Podczas terapii grupowej uczestnicy skupiają się na własnych emocjach oraz na relacji z innymi, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Zadaniem terapeutów jest pogłębianie poruszanych tematów.
Podejście terapeutyczne, w którym uczy się osobę modyfikowania swoich procesów fizjologicznych, nosi nazwę biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbeck)
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej