Zaburzenie charakteryzuje się znacznym i długotrwałym upośledzeniem funkcjonowania społecznego, kontaktów z innymi ludźmi, interakcji z otoczeniem, co nieuchronnie niesie ze sobą wykluczenie, izolację i samotność.
Przekonanie o tym, że prześladuje Cię jeden człowiek, który przyjmuje postać kolejnych osób napotykanych na Twojej drodze to główny objaw zespołu Fregoliego.
Żałoba jest psychiczną, społeczną i cielesną reakcją, stanowiącą odpowiedź człowieka na utratę najwyżej cenionych wartości i choć kojarzy się głównie ze śmiercią najbliższych, może również pojawić się, gdy nagle zabraknie ważnego uczucia, nadziei, pozycji społecznej, bezpieczeństwa, majątku, zdrowia, pracy.
Termin "klient" jest w psychologii stosowany na określenie odbiorcy usług psychologicznych i został przeszczepiony z języka angielskiego. Z założenia ma zastępować słowo "pacjent", które sugeruje chorobę czy zaburzenie, a jak już wiemy, ze wsparcia psychologicznego mogą również korzystać ludzie całkowicie zdrowi.
Nie. Podstawą każdej psychoterapii jest przekonanie, że ludzie zmagający się z problemami psychologicznymi mogą się zmieniać - uczyć się adekwatniejszych zachowań, innej percepcji świata oraz lepszego radzenia sobie z emocjami. Dokonywanie takich zmian nie jest łatwe. Pamiętaj, psychoterapia to praca. Nie da się jej przeprowadzić bez Twojej woli, motywacji i chęci.
Weryfikujemy kwalifikacje specjalistów, którzy zakładają profile na naszym portalu. Oznacza to, że osoba, która okaże dokument poświadczający jej uprawnienia do tytułu psychologa, psychoterapeuty itd., bądź udowodni przynależność do organizacji zawodowej ( np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) zostaje wyróżniona symbolem graficznym "profil zweryfikowany". W przypadku centrów terapii prosimy pracodawcę o oświadczenie, że sprawdza kwalifikacje pracowników.
Warsztaty rozwojowe mają na celu pomoc w odkrywaniu i poznawaniu siebie, co pozwala na osiągnięcie własnego potencjału, podniesienie motywacji oraz poprawienie relacji międzyludzkich. Podczas warsztatów uczestnik skupia się na własnej osobie oraz na relacji z innymi. Sposób, w jaki przekazywana jest wiedza podczas warsztatów różni się od przekazywanej wiedzy w ramach szkoleń: w trakcie warsztatów osoba uczestnicy w sposób czynny w zajęciach, dzięki czemu ma szansę na doświadczenie nowych zachowań lub stanów emocjonalnych.
Szkolenia mają na celu poszerzenie wiedzy i specyficznych umiejętności. Skupiają się na uwzględnieniu wiedzy uczestników i poznawaniu nowych metod pracy. Trener przekazuje informacje, uwzględniając czasami ćwiczenia interpersonalne, jednak jest to dodatkowy element szkoleń, w przeciwieństwie do warsztatów, głównym założeniem szkoleń i kursów jest przekazywanie wiedzy intelektualnej, a nie skupianie się na emocjach.
Warsztaty dla par to forma pracy uczestników, która skupia się na poprawie relacji pomiędzy partnerami. Zajęcia odbywają się w grupach, składających się z par. W trakcie zajęć pary czerpią z doświadczeń innych podczas pracy w grupie, jednocześnie pracując w parze ze swoim partnerem, mają okazję do nauki nowych sposobów komunikowania się oraz polepszenia swoich relacji.
Grupy wsparcia to forma spotkań, gdzie uczestnicy dobierają są w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub trudności. Podczas spotkań wymieniają się własnymi doświadczeniami i motywacjami, dzięki czemu stają się inspiracją oraz pomocą dla siebie nawzajem. Grupy wsparcia nazywane są również grupami samopomocowymi lub wzajemnej pomocy.
Terapia grupowa to forma spotkań, gdzie uczestnicy są dobierani w grupy pod kątem pewnych specyficznych dla nich doświadczeń lub problemów. Grupa składa się z 10 do 12 uczestników i jest prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów. Podczas terapii grupowej uczestnicy skupiają się na własnych emocjach oraz na relacji z innymi, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Zadaniem terapeutów jest pogłębianie poruszanych tematów.
Podejście terapeutyczne, w którym uczy się osobę modyfikowania swoich procesów fizjologicznych, nosi nazwę biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbeck)
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i newsami psychologicznymi?
Zapisz się do newslettera!
Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Dowiedź się więcej